Dosyaların sonunu WBXD yazan virüsün çözümü var mı?

Oyun hilesi indirdim çalıştırdığımda resimlerin ve videoların sonuna .WBXD geldi. Ne yaptıysam bu dosyaları açamadım. .WBXD  virüsünün çözümü var mı?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarına görünen o ki fidye virüsü bulaşmış.

    Eğer bilgisayarına bulaşan fidye virüsünün şifresi çözülmüş ise şanslısındır fakat emin olmak için aşağıdaki makaleleri göz gezdir.

    Cihazında Emsisoft DJVU programı ile fidye virüsünü çözmeyi dene fakat eğer fidye virüsü çözmez ise anlaki bilgisayarına bulaşan fidye virüsünün şifresi çözülmüş değil.

    UYARI:

    Hile programı ve crack gibi programları indirmenizi hiç önermiyorum çünkü cihazınıza zarar verebilirler ve veriyorlarda.

    Günümüzde fidye virüsü olayı arttı ve bu fidye virüsü hile programlarından ve cracklardan bulaşıyor yani bu tip işlerle uğraşmamak daha mantıklı.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      hocam merhabalar aynı virüs bana da bulaştı

      3 gündür araştırıyorum yanlışım varsa bilgi almak isterim

      şimdi iki tip fidye yazılımı mevcutmuş galiba : onnline ve offline

      read me dosyasındaki en alttaki id ye göre sonu t1 ile bitiyorsa offline t1 ile bitmiyorsa online olarak şifrelenmiş demekmiş

      öncelikle bilgisayardaki virüs yazılımını antimalware yazılımları ile bitiriyorsunuz ben 3 4 yazılım denedim ama tekrar virüs atıyor. ama virüs o virüs mü bilmiyorum yeni dosyalarımı şifrelemedi

      ben de şifrelenen dosyaların önemlilerinin yedegini aldım boş bir harddiske

      bu aşamada şifreli dosyalar hem hard diskte hem de bilgisayarımda duruyor

      çözüm yolu 2 şekilde mümkün oluyormuş

      1.yol parayı ödeyip bitcoin alacakmışsın (garantisi yok)

      2.yol emsisoftun şifreye çözüm bulmasını bekleyeceksin

      emsisoftu denedim aldığım cevap şu

      File: E:\Dowland\KARA HUDUT KAPILARIMIZ.docx.wbxd
      Error: No key for New Variant offline ID: BVGoXvat6iH3WhbYNV02JtI0Z5DhrxQ6KB0trQt1
      Notice: this ID appears be an offline ID, decryption MAY be possible in the future

      yani diyor ki idniz offline id gelecekte çözümü olabilir ama şu anda çözümü yok

      yani kısıcası ya emsisoftun çözmesini bekliyeceksin ya da paran varsa parayı ödeyeceksin

      sormak istedigim şu yukarda araştırdıklarım dogru mu ikinci olarak şifreli dosyalarımdan önemlilerini yedeklemem dogru mu  çünkü bilgisayarı ve diski formatlıycam ilerde çözüm olursa hard disk üzerinden şifrelerin çözümünde bir problem olur mu

      xsts xsts (1)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Önemli olanları fidye notuyla beraber yedekleyebilirsin ve cihazını sıfırlayabilirsin. Önemli olan burada fidye notu ve şifreli dosyalar veya uygulamalar. darkcrak 3 yıl önce
      • Yedeklemende sakınca yok fakat dediğim gibi fidye notuyla beraber yedeklersen iyi olur. darkcrak 3 yıl önce
      • çok teşekkür ederim fidye notunu her klasöre attığı için zaten onları da yedekledim. bir de bazı dosyalar drivea yedekli oldugu için orjinal hali duruyor. bunları hem orjinal hem şifreli halini emsisofta göndermem bir şey ifade eder mi acaba xsts 3 yıl önce
      • bu arada şöyle bir şey farkettim yazılımların çalıştığı klasörü şifrelemiyor. bir kaç klasörüm buradaydı onları şifrelememiş onları bari kurtardık xsts 3 yıl önce
      • HOCAM FORMATLAMADAN ŞU ANDA SHADOW SAYESİNDE BİR KAÇ DOSYAMI KURTARDIM . ANLADIĞIM KADARIYLA VİRÜS SİSTEM GERİ YÜKLEME NOKTALARINI BOZUP GERİ YÜKLEMEYİ PASİF HALE GETİRİYOR. TÜM DOSYALARIMI DENİYECEGİM , İYİ Kİ FORMATLAMADAN DENEMİŞİM. TÜM DOSYALARI KURTARABİLİRSEM HABERDAR EDERİM ÇOK ŞÜKÜR. xsts 3 yıl önce
      • HOCAM TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER ,11 YILLIK ARŞİVİMİ KURTARABİLDİM. FORUMDA SHADOWU ŞANS ESERİ GÖRDÜM ŞU ANDA VİRÜS BULAŞMADAN 20 SAAT ÖNCESİNDE YEDEKLEMEDEKİ DOSYALARI KURTARDIM. YALNIZ FARKLI BİR HARDDİSKE ATTIM Kİ DOSYALAR ZARAR GÖRMESİN. ŞU ANDA %80 TAMAMLANDI. KALANI DA HALLETTİK Mİ TAMAMDIR. xsts 3 yıl önce