Driver Güncelleme Hakkında

Merhaba,

Sürücülerimi güncellemek ve kontrol etmek için program önerisi istiyorum. Orjinal sitesinden indirmeme yardım edebilecek tarzda bir program olursa sevinirim. Veya programlar aracılığı ile varsa bildiğiniz, orjinal siteleri ve doğru sürücüleri bulma yöntemleriniz, paylaşırsanız sevinirim. Driver Booster programını denedim fakat 2 tane güncelleme gösteriyordu. Ardından keşfettiğim Driver Identifier programı 10-15 arası driver güncelleme ihtiyacım olduğunu gösterdi. Fakat gerisini getiremedim :) Driver Identifier kullanım rehberi hazırlayabilcek bir arkadaş varsa çok sevinirim.

lx0a1 lx0a1 (50)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba öncelikle driverlarını güncellemenin en sağlıklı yolu kendi sitesinden indirmektir.çünkü aradığınız yazılımı o firma piyasaya sunduğu için veya kullandığı için en sağlıklı uygulama oradaki uygulamadır.size tavsiye edebileceğim 3 yöntem var ben üçünüde kullanıyorum çok da faydalı

    1.Driveri ürün kimliği ile bulma

    bu işlemi yapabilmek için driverimizi şöyle tespit ediyoruz Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Yönet diyoruz ve gelen sayfada sol daki menülerden aygıt yöneticisini seçiyoruz ve bu sayfanın sağında bilgisayarımızda takılı olan cihazların ve içindeki parçaların sürücüleri mevcut bu sayfada ünlem veya soru işareti yada üzürinde çarpı işareti olan bir sürücü var ise o sürücü ya güncellenmesi gerek ya driveri düzgün kurulmadı tam anlamıyla çalışmıyor demek ya da bu aygıtta bir arıza var hiçbir işlem kabul etmiyo demektir. şimdi siz burada ünlem işareti olan bir aygıt gördünüz bu aygıta sağ tıklayıp özellikler butonunu seçiyoruz ardından yeni gelen pencerede ayrıntılar sekmesine tıklayıp özellik kısmından donanım kimliğini seçiyoruz ve aşağıda değer kısmında bir kaç satır açıklama görüyoruz ve bunların en üstünde kine bir kere  sol tık yapıp kısayolu ctrl + c tuşuna basarak kopyalıyouz ardından bir internet sayfası açıp devid.info yazıp gelenb en üstteki siteye giriş yapıyoruz ve  arama kısmına bu kopyaladığımızı yapıştırıyoruz ve gelen sayfada bir çok driver sıralanıyor karşımıza biz burdan işletim sistemimiz ne ise örneğin win 7 ultimate x86 ise bu işletim sisteminin desteklediği sürücüyü seçip indire basıyoruz ve inen dosyayı kurduğumuzda sürücümüzün orjinal driverini indirmiş oluyoruz bu işlemin doğruluk ve sürekliliği yani her driver için potansiyel değeri %70 dir.

    2.Driveri otomatik bulma

    ikinici yöntem ise 3. parti programlarla bu işi gerçekleştirmek bunun için en iyi program DRP Fİnal v11,v12,v13,v14 v ler versiyon olup her yıl güncellenen bir yazılımdır örneğin v11 2011 yılı dahil ve öncesi  yılında çıkan tüm driverları içinde barındıran bir driver bulucudur bu programın en son sürümününü kullanmak daha faydalıdır programın en güzel özelliği ise internet gerekmeden bu driverları bulması yani bu programın boyutu v 14 7.5 GB bu 7.5 GB bir arşiv tüm driverları içinde barındıyor diğer bi güzelliği ise tek tuş tarama sırasında hangi driverinizin güncellenmesi gerekiyor ise onları seçip kur dediğinizde başka bir tuşa basmadan tek sefer de hepsini kurması ama her güzel  şeyin bir kötülüğü vardır bununda dez avantajı bulunan driverları yüklerken bazı toolbar veya bunun benzeri dosyalar yükleyebiliyo bunun da önüne geçilebiliyo programları seçerken programın yanında bir artı simgesi var eğer ona basmazsanız o artı seçeneğinin içindeki herşeyi yükle anlamına gelir ve bu bahsettiğim toolbarlar yüklenir bu artıya basarak toolbar olarak görüdüğünüz yazılımların seçimini kaldırabilir ve temiz kurulum yapabilirsiniz bu işlemin doğruluk ve sürekliliği yani her driver için potansiyel değeri %90 dır.

    3.Driveri kendi sitesinden bulma

    bu işlem en mantıklı işlem demiştim en başlarda da ben bu yöntemi en iyi sonuç vermesi için wifi veya ethernet yazılımında en çok ise ekran kartı yazılımında kullanıyorum en profesyonel sonucu bu yöntem verir herzaman meşakatlidir sabır ve emek ister ama temiz kurulum diye tabir ettiğimiz en temiz kurulumdur.Bu  işlemin doğruluk ve sürekliliği yani her driver için potansiyel değeri %100 dür.

    Ben bu üç yöntemi kullanıyorum sizin bilgilerinize ve sormak istediklerinize açıklık getirebildiysem ne mutlu bana Saygılarımla

    laboustasarim laboustasarim (693)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Elinize sağlık. Gayet açıklayıcı oldu teşekkürler. lx0a1 9 yıl önce
    • LobousTasarim güzel özetlemiş, ben de tek tek üretici sitelerini kontrol ederek güncelleme yapıyorum. Bu çok daha doğru bir yöntem. cemkara 9 yıl önce