DSL Bağlantınızda Problem var

İnternete bağlanmak istediğimde karşıma şu şekilde bir hata geliyor:

DSL Bağlantınızda Problem var

DSL bağlantı hatası oluştu. Aşağıdaki bilgi hatayı çözmenize yardımcı olabilir

Fiziksel bağlantı: Modeminiz yerel santral ile DSL bağlantısı kuramadı. Modem üzerindeki DSL ışığı modem santrale bağlanmaya çalıştırken yanıp sönecek ve bağlantı sağlandığında sabit olarak yanacaktır.

DSL Bağlantınızda Problem var hatasının çözümü nedir?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DSL Bağlantınızda Problem var hatasının çözümü nedir?

    Eğer Zyxel marka modem kullanıyorsanız ve DSL bağlantısında bir sorun varsa karşınıza DSL Bağlantınızda Problem var penceresi gelir.  Bu hata Zyxel modemlere özgü bir bilgi penceresidir.

    DSL bağlantı hatası temel olarak fiziksel sorunlardan kaynaklanır. DSL bağlantı hatasının sebepleri şunlar olabilir

    • Telefon kablosu modemden çıkmış olabilir.
    • Modeme gelen adsl hat kablosunda kopma gibi fiziksel bir sorun olabilir.
    • Internet bağlantınız Türk Telekom, Superonline kaynaklı bir sorundan etkileniyor olabilir.

    DSL Bağlantınızda Problem var hatası nasıl çözülür?

    Bu durumda modem ya da bilgisayar ayarlarınızı hiç kurcalamayın.

    1. Adsl modemin yanına gidin.
    2. Adsl modemin üzerindeki DSL ışınını kontrol edin. Modemin üzerinde DSL ışığı yanıyor mu? DSL ışığı yanıp sönüyor mu? DSL ışığı hiç mi yanmıyor?  Burada olması gereken DSL ışığının sabit yanmasıdır.
      DSL bağlantısı gerçekleşene kadar, DSL ışığı yanıp söner. Bağlantı gerçekleştiğinde DSL ışığı sabit yanar. Sürekli yanıp sönüyor veya hiç yanmıyorsa sorun var demektir.
      zyxel dsl ışığı yanmıyor
      Bu örnekte DSL ışığı yanmıyor dolayısı ile Internet ışığı da yanmıyor.
    3. Daha sonra ADSL modeme gelen hat kablosunu kontrol edin(telefon hattı).
    4. Eğer hat ile ilgili bir sorun görünmüyorsa internet servis sağlayıcınızı telefonla arayın ve arıza kaydı oluşturun.

    DSL ışığı sabit yanmıyorsa sorun servis sağlayıcınız kaynaklı olabilir. Telefonla (türk telekom, superonline, turk.net gibi)  servis sağlayıcınıza ulaşın ve durumu izah edin. Onlar hat kontrolü yapacak gerekirse servis elemanı yollayacaklardır.

    Size gelen hatta bir sorun görünmüyorsa, sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur.

    hakan hakan (15394)