Düşük FPS Sorunu

Dün sürücü dosyalarını yüklemiştim bugünde sorunsuz kurdum bu sefer 15.7.1 radeon sürücüsü.crimson u heralde bilgisayar desteklemiyor 2 farklı sürümünü kurdum daha önceden hata verdi.Sürücüyü kurduk falan ama hala fps düşük.Yüklemeden önce frame limitleyici acıkken 25-30 kapalıyken 35-40 arası falan.Çok düşük değil mi ? Bu arada oynadığım oyun Grand Theft Auto San Andreas.Sistem özelliklerim ise intel core i5 2430m işlemci 8 gb ram amd radeon 6470m ekran kartı intel hd graphics 3000 . bu oyunda böyle olursa diğer oyunları hiç açmaz heralde.bu arada formattan sonra bilgisayar gta 3 te falan daha fazla ısınmaya başladı.Yeni bir format atmayı düşünüyorum.Belki bundanda kaynaklanabilir.

Az önce değiştirilebilir grafikleri yapılandırdan oyunu yüksek performansla ekleyip ayarladım oyunu açtım ekran kartı sıcaklığı anında 80 e fırlıyor ve oyun yine aynı fps leri veiryor.Galiba önceden intel hd graphics le oynuyordum.Çünkü sıcaklık programında amd ekran kartı bölümünde bir ısı değeri yazmıyordu.Yeni geldi.

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sorunun harici AMD ekran kartının oyun oynarken devrede olmamasından kaynaklanıyor. Yani sürücü kaynaklı problemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

    İlk adım olarak temiz bir Windows 10 kurulumu yap.

    Windows 10 ISO dosyası üzerinden UEFI destekli olarak nasıl kurulur?

    Daha sonra güncel sürücüleri cihaz üreticisinin web sitesini ziyaret ederek indir ve kur. Ekran kartı sürücünü ise AMD Driver linkine tıklayarak ekran kartı modeline ve işletim sistemine uygun olarak indir. Ardından güncel sürücünün kurulumunu yap.

    AMD tarafında tam olarak ayarların olduğu bölümü bilmiyorum. Ancak istediğin uygulamaya sağ tıklayarak veya Control Center'a girerek hangi uygulamanın harici AMD ekran kartıyla açılacağını ayarlayabilirsin.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Yazıma sonradan eklemişitm değiştirilebilir grafikleri yapılandıra ekleyerek denediğimi.Buna rağmen aynı fps.Bu arada niye Windows 10 ? akif52 8 yıl önce
    • Dostum şu videoya bakarmısın hemen hemen benimkiyle aynı kart ve adam 40-50 FPS aldığını söylemiş!Ciddi ciddi böyle mi ? https://youtu.be/7G0h7upcYtE akif52 8 yıl önce
    • Yazdığım çözümleri sırasıyla uyguladığın takdirde aynı FPS değerlerini alacaksın zaten. brsozl 8 yıl önce
    • Aynı fps mi ? Dostum bu fps değerlerinin düşük olduğunu düşünüyorum ben.Bence bunu almamam lazım.Gta 3 gibi basit bir oyunda bile 60-70 fps.Ayrıca önceden rahatlıkla oynayabildiğim sleeping dogs u şimdi oynayamıyorum.Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır ı açtım yine aynı.Ayrıca sana neden Windows 10 olduğunu sordum ? akif52 8 yıl önce
    • Sorunun yazılımsal olduğunu başta belirttim. Çözüm ve tavsiye istiyorsan yukarıda yazıyor. İşlemleri uygulamadan buradan soru sorma. Söylediklerimi uygula ardından sorun yaşarsan yeni soru sorabilirsin. brsozl 8 yıl önce
    • Bende sana uyguladığımı ve aynı işletim sisteminde önce iyi sonra kötü sonuç alındığını söyledim.yani windows 10 la bir alakası yok. akif52 8 yıl önce
    • Olayın Windows 10 tabanlı olduğunu söylemiyorum. Temiz bir Windows 10 kurulumu ve ardından güncel sürücülerin yüklenmesini istiyorum. Neden? Çünkü sistemde zararlı bir yazılımın veya güncel olmayan bir sürücünün olmamamasından emin olmak için. Burada soru sorup ardından farklı tavırlar içerisinde yorum yapmaya devam edersen bu soruyu sileceğim. Sana yardımcı olmak isteyen üyeler için bir daha asla bu tavırla konuşma. Farklı bir sorunun var ise yeni soru sorabilirsin. brsozl 8 yıl önce