DVD'den mi yoksa USB bellekten mi format atmak daha hızlıdır?

Masaüstü bilgisayara windows 10 ve windows 7 formatı atmak için DVD mi yoksa USB bellek mi tercih edilmeli? Format atarken hangisi daha hızlı ve kullanışlı olur?

lion lion (595)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    USB bellekten format atmak her zaman daha hızlıdır. Hele de bilgisayarında SSD varsa ve USB 3.0 destekli bir flash disk kullanıyorsan çok çok kısa sürede Windows kurulumunu tamamlarsın.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Format hızlarında DVD - USB Bellek karşılaştırması ve değerlendirmesi yapılırken okuma hızlarına bakılır, bunların karşılaştırmaları ve kıyaslamaları ölçü olur. Yoksa SSD yada HDD değildir burada dikkate alınması gereken. Zira format sırasında (bunların SSD yada HDD olmas)ı okuma hızı ve avantajlarıyla alakalı değil- yazma hızlarıyla alakalı etmenlerdir; USB bellek için geçerli olan yazma hızı aynı şekilde DVD içinde geçerlidir. SSD.'ler USB Bellekler için - DVD disklere oranla daha fazla yazma hızı sağlamazlar. Yani fark yazma hızıyla alakalı değil, okuma hızı ile alakalıdır ve bu fark düşünülerek karşılaştırılmalıdır @lion @farurhenho temmuz 5 yıl önce
    • Eğer SSD - HDD karşılaştırması yapılsaydıda SSD'lerde format çok daha hızlı gerçekleşir, zira SSD'lerin yazma hızları HDD'lerden çok daha fazladır denilseydi buna söylenecek bir şey olmazdı. Bu tam doğru ve bir gerçekliğin ifadesi olurdu. @lion @farurhenho temmuz 5 yıl önce

    USB bellek biraz farkeder. Biraz daha hızlı olur, format daha önce tamamlanabilir.

    Bunda birazda yükleme DVD'sinin durumu, sağlıklı okunabilir halde olup olmaması, optik okuyucunun kalitesi ve stabliitesi, optik okuma hızı gibi etkenler olumlu yada olumsuz sonucu değiştirir.

    USB Bellekte ise bu etkenler yoktur, bu sebeple hız ve stablite bakımından daha avantajlıdır, dosyalara erişim daha kolay ve hızlı olur, daha iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir.

    Ancak fark yinede çok fazla olmaz.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      USB 3.0 bir usb bellek ile çok daha hızlı kurulum yapabilirsin. Aynı zamanda DVD sürücüde oluşabilecek okumama sorunlarını da yaşamazsın.

      murat murat (12492)
      5 yıl önce cevaplandı

      • USB 3.0 Elbette çok daha hızlıdır ve eğer yükleme medyası USB 3.0 olarak hazırlanırsa süper olur (Bunun için elbette PC'ninde / anakartında USB 3.0 destekli olması lazımdır); windowsun yüklenme süresi müthiş azalır. Ama USB 3.0 bir aygıt ile windows yükleme medyası oluşturulabilirmi? Ben bu hususta denemesine hiç denemedim ama eminde değilim. Mesela USB 3.0 harici depolama aygıtları FAT32 dosya biçimi ile biçimlendirilemiyor ama windows yükleme medyaları hazırlanıken USB medya aygıtınının FAT 32 olarak biçimlendirilmesi gerekiyor. Bu problem nasıl aşılacak? NTFS yada ExFat biçimlendirmelerle windows yükleme medyaları oluşturulabilecekmi ve bunlar windows yüklenmesinde uyum sağlayacakmı? Ben bunu hiç denemedim ve bu hususta şüpheliyim. Siz denedinizmi @murat @farurhenho? Ne dersiniz? Eğer olamayacaksa bununla alakalı @lion'u ve konuya alaka gösteren diğer uzmanım net üyelerini yanıltmayalım. Bu arada bizde konuyu net olarak anlamış ve öğrenmiş oluruz. Mesela tereddütlerimiz varsa (ki benim var) onları ortadan kaldırmış oluruz. temmuz 5 yıl önce
      • @temmuz bir yanlış bilgi var sanırım. USB 3.0 olan bir belleğe FAT32, exFat veya NTFS biçimlendirme yapabilirsin. Kurulum medyasının dosya sisteminin Fat32 olmak gibi bir zorunluluğu yok. Ben mi yanlış biliyorum diye kontrol ettim. En son yükleme için kullandığım Sandisk flash bellek NTFS olarak formatlı ve kurulum medyası olarak bunu kullandım. murat 5 yıl önce
      • NTFS Biçimlendirme ile hiç windows yükleme medyası oluşturmamıştım. Olabildiğini ve kullanılabildiğini öğrenmem iyi oldu. Öyleyse problem yok. Fakat USB 3.0 ile FAT 32 biçimlendirme yapılamaması benim tecrübelerimde kesin. Belki marka ve kapasite farkediyorsa (SanDisk 64 ve 128 GB'lar), onu bilemiyorum. Windows ile kesinlikle olamıyor. Smart - android televizyonumda bunları bazı özel kullanımlar için bu işi yapabileceğim, daha doğrusu bu belleklerin dosya sistemini dönüştürebileceğim (FAT32'ye) özel yazılımlar kullanıyorum, ancak bu şekillerde amaçlarımı gerçekleştirebiliyorum @murat temmuz 5 yıl önce
      • Farklı sistemlerde kullanılacak USB bellekler için (örneğin hem Mac hem android hem de pc de kullanılacaksa) exFat dosya sistemi daha uygun. Bahsettiğin sorun hiç başıma gelmedi USB 3.0 olan farklı markalara ait bellekleri FAT32 olarak formatlayabildim. Hatta bu yorumu yaparken elimde bulunan bir 32GB USB 3.0 belleği Fat32 olarak formatladım. Sorunun kaynağı farklı olabilir elbette. @temmuz murat 5 yıl önce
      • Belki kapasite ile alakalıysa.. Eline birde USB 3.0 64 GB geçerse onunlada denersin, sonucuda buraya yazarsın herhalde :) @murat temmuz 5 yıl önce
      • https://www.youtube.com/watch?v=ci97vafpMuw 32 GB'a kadar destekleniyor galiba. Videoda 64 GB bellek, 32 GB'a düşürülerek FAT 32 yapılabiliyor @murat temmuz 5 yıl önce
      • @temmuz haklısın. Hiç 32GB üzeri bir USB belleği fat32 olarak formatlamamışım. Şimdi araştırdım. Windows'un normal format yazılımı ile bunu yapmak mümkün değilmiş. Bununla ilgili bir çözüm yazacağım birazdan. Sorun kapasite ile ilgiliymiş. murat 5 yıl önce