E devlet şifresini e posta yoluyla değiştirebiliyor muyuz?

mat7 mat7 (341)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kısa cevap hayır. Email ile e-devlet şifresi değiştirilemiyor.

    E-devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

    Kullandığınız şifrenizi değiştirmek istediğinizde;

    • Şifreniz ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapınız.
    • Kullanıcı menüsündeki “Şifremi Değiştir” düğmesini tıklayınız.
    • Açılan sayfada öncelikle kullanmakta olduğunuz geçerli şifrenizi yazınız.
    • Sayfadaki güvenli şifre oluşturma kurallarına uygun olarak belirlediğiniz yeni şifrenizi sonraki kutucuklara yazınız ve "Değiştir" düğmesini tıklayınız.

    E-devlet Şifrenin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

    Şifrenizi unutmanız, kaybetmeniz veya başkasının eline geçmesi (çalınması) durumunda aşağıdaki seçeneklerden biri ile yeni şifre alabilirsiniz:

    • e-Devlet Kapısı’nda Şifre yenileme yapabilirsiniz.
    • PTT’den yeni bir şifre alabilirsiniz.
    • Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı veya yeni TC kimlik kartı ile de e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, giriş yaptıktan sonra kullanıcı menüsündeki “Şifremi Değiştir” sayfasından ücretsiz olarak şifre belirleyebilirsiniz. Sonraki girişlerinizde bu şifreyi kullanabilirsiniz.

    E-devlet Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

    PTT şubesine gitmeden şifrenizi yenileyebilmeniz için; cep telefonu numaranızı (veya profil sayfasında seçmiş olduğunuz şifre yenileme metoduna bağlı olarak cep telefonu numaranız ile beraber e-posta adresinizi ) profilinizde tanımlamış ve doğrulamış olmanız gerekmektedir.

    Şifrenizi yenilemek için;

    • Giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” düğmesini tıklayınız.
    • Başlangıç sayfasındaki seçeneklerden birini işaretleyerek "Devam Et" düğmesini tıklayınız.
    • Kullanacağınız kimlik tipini seçerek " Kimlik No" ve "Kimlik Detay" sayfalarında istenen bilgileri ilgili kutucuklara yazınız.
    • e-Devlet Kapısı'nda doğrulanmış iletişim bilgilerinizi yazınız.
    • "Güvenlik Kodu" sayfasında cep telefonunuza ( ve e-posta adresinize) gönderilen doğrulama kodunu yazınız.
    • Yeni şifre belirleyiniz.

    15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

    murat murat (12492)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Saçma... O zaman profilimizde neden e posta kullanıyoruz. Oldu ki cep telefonuz çalındı yada başka bir sebepten dolayı kullanamıyoruz bir süre. @murat (12017) mat7 1 yıl önce
    • @mat7 cep telefonu daha güvenli e-postaya göre. kimlik kullanmadan email alınabiliyor fakat gsm numarası alınamıyor. Devletimizde bu sebepten telefonu güvenlir iletişim yolu olarak görüyor olmalı. murat 1 yıl önce
    • Doğru. Ama o zaman iki cep numarası seçeneği olmalı 🤷 @murat (12017) mat7 1 yıl önce