E-kitap site, sayfa, grupları yasal mıdır?

Sayısız e-kitap sitesi, sayfası, grubu var..

Bu siteler e-kitapları güzel güzel yayınlanıyorlar iyi güzel, işimize de çok yarıyor doğrusu.

Fakat merak ettiğim şu; bu yayınlar yasal mı oluyor?

Ya da yasal olup olmadığını nasıl anlarız?

Bu sistemi en doğru şekilde anlatır mısınız rica etsem?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Internet ortamında dağıtılan pek çok e-kitap illegaldir.

    Özellikle e-kitap gruplarında dağıtılan kitaplar kopyadır. Yayıncısı tarafından aksi belirtilmediği takdirde bir kitap dijital olarak yayımlanıyor ve dağıtılıyorsa bu yasal olmayan bir kopyadır.

    İtiraf edeyim, ben de pek çok teknik e-kitap indiriyorum.

    Bir e-kitap ücretsiz mi dağıtılıyor anlamak aslında zor değil. Google üzerinde arama yaptığınızda o kitap legal bir dağıtıcı tarafından indirmeye sunulmuşsa ve açıkca belirtilmişse ücretsizdir. Yani yayın evi ya da kitabın yazarı resmi sitesinden indirme linki veriyorsa o yasal olarak indirilebilir ve dağıtılabilir demektir.

    Ama Facebook gibi ortamlarda dağıtılan e-kitapların büyük çoğunluğu illegal kopyadır.

    İnternette bazı siteler ücretsiz olarak yasal e-kitap indirmenize olanak sağlıyor.

    Örneğin: http://www.altkitap.net tamamen ücretsiz ve legal e-kitap dağıtır.

    Yine Google'ın ücretsiz e-kitap servisi var: https://play.google.com/store/books/collection/topselling_free

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkürler faydalı oldu cevabınız :)  @hakan (8002) mat7 6 yıl önce