E-ticaret sitesinde MVC – Routing nasıl kurgulanmalı?

Merhaba,

Eticaret projesinde kategori,marka ve ürün detay safyaları için routing nasıl kurgulanmalıdır ?

emkoroglu emkoroglu (327)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Web sitelerinde URL SEO açısından çok önemli. Bu sebepten Routing iyi planlanmalı ve düşünülmeli.

    En basitinden ilk aklıma gelen

    /marka/adidas/stansmith

    /kategori/spor-ayakkabi

    gibi yapılar kurgulanabilir.  marka ve kategori Controller olarak tanımlanabilir. Diğer bölümler routing parametresi olarak geçilebilir.

    Veya doğrudan HomeController üzerinden yani ana controller üzerinden senaryolar oluşturulabilir.

    /spor-ayakkabi
    /kadın-giyim

    gibi doğrudan MVC ana controlleri üzerinden id parameteresi ile kategoriler listelenebilir.

    Ürün detayı içinse  yine HomeController üzerinden

    /spor-ayakkabi/adidas/stasmith gibi  3 parametreli senaryolar üretilebilir.

    Burada temel olarak dikkat etmeniz gereken URL'leri SEO dostu olarak oluşturacak kurgular oluşturmanız.

    Düzenleme:
    Eşer Bütün URL'leri Controller/Id şeklinde oluşturmak istiyorsanız, örneğin sizin yazdığınız gibi:

    /oto-bakim-temizlik-urunleri-c-20035732

    /lorex-pir-alarm-p-HRFURLR-PIRM (ürün detay sayfası)

    Şunu yapabilirsiniz.

    Her ürün ve kategori için benzersiz anahtarlar oluşrursunuz. Örneğin  Urun ve kategori modelinizde bir Key benzersiz alan olmalı. Bu alanda benzersiz değeri ürün adı-p-urunid şekinde tutarsınız.

    Yine aynı şekilde kategori modelinizde bu anahtar alandaki veriyi kategori adı-c-kategori id şeklinde saklarsınız.

    Örneğin ana Controller Home ise, HomeController içindeki Index metodunda, gelen Id parametresindeki sondan ikinci "-" işaretinin yanındaki "c" mi "p" mi var diye kontrol eder, böylelikle kullanıcı kategoriye mi yoksa ürüne mi istekde bulunmuş anlayabilirsiniz.

    hakan hakan (15409)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Cevabınız için teşekkür ederim. Seo konusuna önem veriyorum. /spor-ayakkabi bunun marka mı kategorimi oldugunu ayırt etmek için c(ActionResult)/spor-ayakkabi gibi olabilirmi, diğer sitelerde araştırıyorum link yapısını örneğin; /lorex-pir-alarm-p-HRFURLR-PIRM (ürün detay sayfası) /oto-bakim-temizlik-urunleri-c-20035732 (kategori sayfası) -p- ve -c- olarak ayırt ediyor bu yapıda nasıl yapabilirim emkoroglu 8 yıl önce
    • Sizin isteğinize göre düzenledim cevabımı. Nasıl yapılabileceğini anlattım. hakan 8 yıl önce