Ekran alıntısı aracı çalışmıyor sorununun çözümü nedir?

Daha önceden Windows tuşu + shift + s tuşlarına bastığımda ekran görüntüsü almamı sağlayan Ekran Alıntısı Aracı geliyordu. Ekran hafif giri oluyordu ve ben de istediğim bir alanın ekran görüntüsünü alabiliyordum. Fakat bir kaç gündür Ekran Alıntısı Aracı çalışmıyor. Tuşların üçüne bastığımda hafif bir hareket oluyor ama sonra ekran girileşmiyor ve Ekran alıntısı aracı çalışmıyor. Sizce sorun ne olabilir?

Anonim Anonim (156)
10 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ekran alıntısı aracı çalışmıyorsa ilk önce yüklü olan bir uygulamanın Windows tuşu + shift + s  kombinasyonunu kullanmadığına emin olun.

    Mesela ben Babylon adlı ingilizce sözlük uygulamasını yüklemiştim O programında Windows tuşu + shift + s  benzeri bir kısayolu vardı ve sorun çıkartıyordu. Babylon tuş kısayollarını değiştirdiğimde sorun düzeldi.

    Bir de Ekran alıntısı aracı çalışmıyor sorununu ilk kez yaşıyorsanız ilk denemeniz gereken Windows 'u yeniden başlatmak. Windows yeniden başladıktan sonra sorun düzelebilir.

    Diğer bir çözüm yöntemiyse Ekran alıntısı aracı yazılımını sıfırlamak

    Ekran alıntısı aracı sıfırlama:

    1. Windows arama bölümüne Ekran Alıntısı Aracı yazın.
    2. En iyi eşleşme bölümünde çıkan Ekran Alıntısı aracını sağ tuşla tıklayın.
    3. Açılan pencereden Uygulama Ayarlarına gidin.
    4. Yüklü Uygulamalar > Ekran Alıntısı Aracı sayfasında en alta gidin.
    5. Sıfırla bölümünde Önce Onar butonuna basın.
    6. Sorun sonra Sıfırla butonuna basın.

    Bu işlemden sonra Ekran alıntısı aracı çalışmıyor sorunu çözülecektir. Ekran alıntısı aracı çalışmıyor sorununda en çok karşılaştığım sebep genelde tuş kombinasyonunu başka bir uygulamanın ele geçirmiş olması oluyor. Buna dikkat edin.

    murat murat (12492)
    10 ay önce cevaplandı