Ekran çözünürlüğüm değişti ve eski haline getiremiyorum

Arkadaşlar Asus N550JK-CN090H laptopumun ekranı kendiliğinden kapanıyordu sık sık ve ekranı değiştirmek zorunda kaldım. Ekran birebir aynısı takıldı(en azından bana panelin üstündeki sayılara kadar birebir aynısı takıldığı söylendi) fakat şu an bilgisayarımı 1920x1080 çözünürlükte kullanamıyorum. Maksimum 1366x768 kullanılabiliyor. İstediğim değeri elle girdiğim zaman da "Özel çözünürlük, maksimum bant genişliği kapasitesini aşıyor." uyarısıyla karşılaşıyorum. Ekran kartı driverı güncel, zaten onunla alakalı bir problem olması da mantıksız geliyor. Yardımcı olabilecek biri var mıdır? Acaba ekran panelinde mi bir sıkıntı var?

melikhanmutlu melikhanmutlu (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ekran kartı sürücüsüyle alakalı olması neden matıksız olsunki? Tam tersine bir sürücü problemi olur böyle şeyler. Orjinal sürücü yüklü olmayıp genel sürücü ile çalışıyor olabilir ekran kartı ve haliyle bu sürücü ekran kartının tam özellikleri ve performansı ile çalışmasını sağlamamaktadır; bu manada desteklenmemektedir.

    Monitör değişikliği sebebiyle olabileceğini hiç sanmıyorum. Bir şekilde ekran kartı sürücüsü değişmiş olabilir.

    Aygıt yöneticisinde ekran kartı sürücüsü özelliklerinden "Sürücüye geri dön" düğmesi aktif ise onu tıkla (Eğer sistemde çift ekran kartı varsa diğer ekran kartı sürücüsündede aynı şeyi yap, garanti olsun).

    Eğer bu yol çözüm sağlamazsa (veya geri dönülecek sürücü bulunmuyorsa, alakalı düğme pasif ise) Sistem Geri Yüklemeyi deneyebilir, sistemi problem öncesi bir zamana geri alabilirsin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Not: Ekran değişikliğini teknik servis vasıtasıyla yaptığını belirtiyorsun. Eğer güvenilir bir yer değilse ve ekranın sık sık kapanması problemini ekranı değiştirerek değilde yazılımsal bir müdahale ile o manada kısmen çözdülerse sistem geri yükleme ile PC eski haline geri döneceğinden eski ekran kapanma probleminede geri dönülecektir. Sistem geri yükleme ile bunuda test etmiş olur, gerekirse teknik servise hesap sorarsın. Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim. Ekran paneli değiştiği için acaba orjinal olmayan uyumsuz bir panel takılmış olabilir mi? Eskiden full hd çözünürlükte kullanırken şu an 1366x768 kullanabiliyorum en fazla ve eski netlik ve canlılık yok ekranda renklerde falan da. Ekran kartı driver güncellemeleriyle ilgili baya bir şey yaptım. Sürücüye geri döndüm olmadı sonra tekrar güncelledim daha sonra DDU ile inteli ve nvidia ikisini de kaldırdım kurdum tekrar. Yine sonuç vermedi. Intel kartının sürücüsüne geri dön dediğimde ekran 90 lardan kalma bi görüntü verdi tekrar güncelledim düzeldi. Yani kısacası ekran kartıyla ilgili tüm işlemleri denedim bir sonuca ulaşamadım. Formatın işe yarayacağını bilsem format atacağım. melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Bu arada sistem geri yüklemede de 2 gün öncesinden geriye gidemiyorum. Ve servistekiler de birebir aynı olan yeni ekranı taktıklarını söylediler. İşin içinden çıkabilmiş değilim. melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Driver programları ile de tarattım driverların güncel olduğu yazıyor programlarda da melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Teknik servis eğer yazılım ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmayıp sadece ekran değiştirdiyse, bu hususta doğru söylüyorsa sonuç olarak format atılması halinde düzelir ama ondan önce bunu düzeltmek teknik servisin sorumluluğundadır, onların düzeltmesi gerekir. Sen onlara 1920x10802 ile veriyorsun, 1366x768 ile geri teslim alıyorsun. Kendileriyle bunu konuşmalı ve düzeltmelerini istemelisin @melikhanmutlu temmuz 7 yıl önce
    • Tamamdır çok teşekkürler. :) melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Problem düzeldimi anlamadım . Eğer düzeldiyse geçmiş olsun. Düzelmediysede tekrar söylüyorum, sorumlusu teknik servistir @melikhanmutlu temmuz 7 yıl önce
    • Problem düzelmedi ama teknik servisle görüşeceğim melikhanmutlu 7 yıl önce
    • En doğrusu olur @melikhanmutlu . Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz Servise henüz götüremedim fakat şöyle bir şey aktarayım hocam. Pc'yi televizyona bağladım hdmi ile. TV'den 1920x1080 çözünürlük alabiliyorum. Onu takınca o çözünürlük ayarı da geliyor bilgisayara. Hatta bilgisayarda da çözünürlük değişiyor ama tabi biraz bozuk bulanık oluyor tam olmuyor pc'de. Fakat televizyonda tam istediğim gibi eskisi gibi çözünürlük görebiliyorum. Bu durumla ilgili söyleyebileceğiniz bir şey var mıdır? melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Öyleyse seninde şüphe ettiğin şekilde teknik servis orjinal ve birebir uyumlu görüntü panelli ekran yerine daha düşük özellikli bir ekran kullanmış olabilir. Sonuç olarak bu problem ile alakalı olarak her halukarda onlar sorumlu zaten. Kabul etmezler ve düzeltilmesi hususunda zorluk çıkarırlarsa kendilerini hakem heyetine şikayet edeceğini söyemen etkili olabilir. Kolay gelsin @melikhanmutlu temmuz 7 yıl önce
    • Fakat önce çözünürlük ayarlarının yapıldığı yerde çözünürlük seviyelerine iyi bakmalısın. Orada en yüksek görünen seviye 1366X768 ve yanındada parantez içerisinde Önerilen ibaresi varsa [1366X768 (Önerilen)] varsa bu esas olarak ekranın özelliklerinden dolayı bu şekilde olmayıp ekran kartının özellik ve performansıyla alakalıdır. Ama eğer en üstte pasif halde bile olsa 1920x1080 (Önerilen) ayarı mevcut ise, işte o zaman sen iddianda %100 haklı olursun. Yani bu ekran kartın o çözünürlüğü sağlıyor ve öneriyor fakat monitör buna ayarlanamıyor olurki, teknik servis bu ayarı ister yazılımsal ister donanımsal sana sağlamak zorunda olur. Birde şu var 1366x768 çözünürlük esasen düşük bir çözünürlük olmayıp tersine 16 inç ekranlar için iyi bir çözünürlük seviyesidir. Ama daha büyük ekranlı laptoplarda daha üst seviye ekran kartlarıyla birlikte daha üst seviye çözünürlükler olabiliyor. Eğer senin laptopun 16 inç satandart ekranlı laptoplardan daha büyük ekrana sahip bir PC ise tamam ama eğer standart ölçülerde bir laptopa sahipsen 1920x080 çözünürlükle alakalı olarak yanlış hatırlıyor olabilirsin, doğrusu 1366x768 (Önerilien) şeklinde olabilir. Mesela benim laptopum orta seviyenin üzerinde bir laptop olup 1366x768 (Önerilen) çözünürlüktedir @melikhanmutlu temmuz 7 yıl önce
    • Veya eğer laptopta çift ekran kartı varsa (intel ve diğer üst seviye bilinen markalar gibi) bunlardan biri (intel olanı) 1366x768 çözünürlük sağlayabilirken sistemdeki diğer ekran kartı 1920x1080 çözünürlüklü olabilir ve sen yüzden karıştırıyorda olabilirsin @melikhanmutlu Bu son sözümdü :) temmuz 7 yıl önce
    • Hocam tekrar götüreceğim ama çözünürlük konusunda eminim bilgisayarımı hep 1920x1080 kullandım hatta alırken de ona da baya dikkat etmiştim. Bilgisayar konusunda da aslında hiç acemi biri de değilim ama böyle donanımsal konularda problem yaşayabiliyorum genelde :) Yani ekranı kesinlikle 1920x1080 kullanıyordum indirdiğim duvar kağıtları bile ona göre :) Kullandığım laptop modelini de yazmıştım iyi bir model ve destekliyor ekran kartıyla ekranıyla. Birine sordum o da vga chipset falan dedi tam olarak onu da anlayamadım ama sorunu büyük ihtimalle serviste çözeceğiz. Bu arada işin garibi bizim peder bey de il hakem heyeti başkanı :)) Bakalım halledeceğiz inşallah, çok teşekkürler ilgilendiğin için :) melikhanmutlu 7 yıl önce
    • Kolay gelsin :) temmuz 7 yıl önce