ekran donup - pc kapanıyor

pcyi ortalama günde 15 saat  kullanıyorum ama düzenli oalrak günde bir kere  donup kapanıyor  ,  bu konu hakkında sizce ne yapabilirim  hangi parçada sıkıntı olabilir ( ısınma olduğunu düşünmüyorum ikitane kocaman fan var )

dubfayr dubfayr (2)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    merhaba sorununuz aşırı işlem ci ısınmasıdır pc  yi ortalama 15 saat kullandığınızı belirttiniz ne yogunlukta kullanıyosunuz ve neler yapıyorsunuz örnegin grafik tasarım veya oyun oynarken işlemci aşırı yorulur maksimum seviyede performans sağlar buda ısınmasına sebep olur iki tane büyük fan var dediniz bunlar işlemciye çok fazla etki etmez bunlar kasanın içinde dolaşan sıcak havayı serinletir .sizin termal macununuz kurumuş işlemci fanlarınızın yağlanaması gerek bu sayede termal macun değiştiğinde sıcaklıgı sogutucuya iletmiş olacak ama böyle olursa iletemediği için bir ısınma söz konusu

    teknik bilginiz var ise

    kasanızı açınız için bir güzel tozlarını temizleyiniz (elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinası kullanmayınız devreleri eritebilir yada transistörleri emebilir bu sebeple üfleme makinları ile içini temizletiniz)

    fanlarını yağlayınız bu aşırı fan gürültüsünü ortadan kaldırır fanınızda rolantide çalışır

    termal macunu değiştriniz böylelikle sorun olan ısınma sorunu

    çözüme ulaşmış olacaktır.

    saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

      sürekli müzik açıktır  birde   en az 6 saat oyuna ayırıyorum  ,   pek teknik bilgim olduğu söylenemez    en iyisi   kasayı götüreyim  yağlasınlar . .   çok teşekkürler hocam bu sayfa piyasada gördüğüm en pratik  ve net sayfa

      dubfayr dubfayr (2)