Ekran karıncalanması ardından mavi ekran

Benim bilgisayarımda bir sorun var dün hiç bir şey yokken bu sabah ortaya çıktı.Bİlgisayarımla normal bi şekilde internette gezinirken veya oyun oynarken küçük küçük karıncalanmalar başlıyo ilk başta uzun ince siyah karıncalanmalar oluyor ardından bütün ekranı kaplayıp rengarenk oluyor ardından %90 mavi ekran verip pc ye restart çekiyor nadirende 'görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti'diyor ekran geri geliyor bu durumdan çok rahatsız oldum bilgisayarın içini açıp tozları temizledim ekrana bağlı olan fişleri kontrol ettim ama hala oluyor bu sorun lütfen acil yardıma ihtiyacım var.Teşekkürler.

umutulker123 umutulker123 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba görünüşe bakılırsa ekran kartınızla ilgili bir sorun yaşıyorsunuz.Yaşadığınız sorunların hepsi ekran kartını işaret ediyor.

    Ekran kartınızın sıcaklıklarını kontrol ediniz.Şu sıralar havalar çok sıcak gidiyor yaşadığınız sorun ekran kartının sıcaklığı yüzünden meydana gelmiş olabilir.

    Çözüm 1: Ekran kartı sıcaklığına bakmak

    Ekran kartınızın sıcaklığını ölçmek için GPUZ adlı programı kullanabilirsiniz.Şu adresten GPUZ programını indirin.Programı çalıştırdıktan sonra üst menüdeki Sensors bölümüne gelin Gpu Temperature karşısında dereceyi görebilirsiniz.Ayrıca Gpu Temperature yanındaki küçük işarete tıkladığınızda Maximum ve Mininmum sıcaklığa da bakabilirsiniz.Ekran kartları genelde işlemcilere göre daha fazla ısınırlar.Ancak 70-80 derecenin üzerine geldiklerinde riskli seviyelere gelmiş olurlar.Siz programı arka planda açık bırakın daha sonra biraz oyun vs oynarak ekran kartınızı zorlayın.Tekrar programı açarak Maximum sıcaklığa bakın.Sıcaklıklarınız yüksek ise ekran kartınız için temizlik yapabilirsini veya birkaç program ile ekran kartınızın fanını daha fazla arttırabilir sıcaklığı önleyebilirsiniz.

    Çözüm 2: Ekran kartı sürücüsünü güncellemek

    Bir başka çözüm olarak ta ekran kartınızın sürücüsünün güncel olup olmadığını kontrol edin.Ekran kartı modelinize göre üreticinin web sitesinden en son güncellemeyi indirerek kurun ve tekrar deneyin.Ya da var olan sürücüyü kaldırıp tekrar güncel sürücüyü kurmayı deneyin.

    Çözüm 3: Windows Geri Yükleme ile tekrar denemek

    Windowsu sorunsuz olduğunu bildiğiniz bir tarihe geri döndürerek sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

    Çözüm 4: Ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneyin

    Bunların hiçbiri bir işe yaramaz ise sorununuz donanımsal bir sorun nedeniyle olmuş olabilir.Yani ekran kartınızda bir sorun meydana gelmiş olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.Bunu anlamanın en iyi yolu başka bir ekran kartını sizin bilgisayarınızda denemek veya sizin ekran kartınızı başka bir bilgisayara takmak olacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

      Teşekkür ederim bunların hepsini yapmaya çalışcam ben birçok yerde araştırma yaptım ekran kartının fiziksel hasar almış olma ihtimali yüksekmiş aynı sizin dediğiniz gibi

      umutulker123 umutulker123 (1)