Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

Merhaba.

Yıllar geçtikçe biz yetişkinlerin oynayabileceği oyunlar çoğalırken, özellikle biz PC oyuncularının sıksık düşündüğü ve uğraştığı konulardan birisi de aklımızdaki oyuna uyumlu olabilecek bilgisayar bileşenleri.

Yeni nesil oyunları rahatça oynayabileceğimz ve iyi bir performans görebileceğimiz bir ekran kartı alırken elbette başlı başına bir parça ve diğerlerinden bağımsız olduğunu düşünmek büyük hata ve hayal kırıklığıdır.

1-) Kasalarda bulunan/bulunmayan anakartların hangi teknik özelliğine bakıp diğer bileşenleri zorlamayacak şekilde bir ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?

2-) GHZ, MHZ, HZ terimleri neleri ifade eder?

selcukulusal selcukulusal (32)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1 - ) Ekran kartı - işlemci darboğazı diye birşey var İşlemcinin ekran kartını besleyememesi bu darboğaz büyük ölçüdede olabilir, küçük ölçüdede ama her ne olursa olsun darboğaz olmamasına dikkat ediceksin. Sende Halihazırda bir sistem var ve ekran kartımı almak istiyorsun ?

    2 - ) Ghz ( Gigahertz ) : Hertz saniyede yapılan işlem sayısı anlamına geliyor örneğin 2 GHz 2milyar hertz'e eşittir. Bunun gibi terimler kafanı çok karıştırmasın.

    Ekran Kartı alırken neye dikkat edilir ?

    Sıfır bir ekran kartı alırken şunlara dikkat edilmelidir;

    • Öncelikle bütçenize göre ekran kartı türlerini bulmak.
    • Tavsiyem 4 GB VRAM'i olan Ekran kartları. örneğin 1050 Ti.
    • Ekran kartını hangi amaçla kullanıcaksınız ki konu'dada belirttiğiniz gibi Oyun için kullanıcakmışsınız.
    • Bellek veri yolu genişliği Yani Bit bunada dikkat etmelisiniz. 128 bit, 256 bit, 512 bit, 64 Bit gibi bit değerleri mevcuttur.
    • Çekirdek hızı ( Mhz )

    Kullandığın sistemi söyle ona göre ekran kartı bulalım.

    infinity infinity (402)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Asus H81M-K anakartıma bağlı intel pentium 3260 3.30 ghz, 8 gb ddr3 ram ve 2 gb Nvıdıa GeForce gt730 ddr3 bileşenleri bulunuyor. Ekran kartımın pasifliği her alanda karşıma çıktığı için şuanlık sadece ekran kartımı değiştirmek istiyorum selcukulusal 4 yıl önce
    • Güç kaynağın nedir ? @selcukulusal Ekran kartı önerisi istiyorsan bütçen nedir ? infinity 4 yıl önce
    • güç kaynağım konusunda pek bi fikrim yok hocam. Bütçe konusunda sınırım yok. Öneriniz nedir? selcukulusal 4 yıl önce
    • o işlemciye MAX 1050 Ti gider fazlası darboğaz olur belki 1050 Ti'da bile ufak darboğazlar olur. Ancak GT 1030 İdeal şuan bu işlemci için infinity 4 yıl önce