Ekran kartı GB boyutu ne kadar önemli

Merhaba

İki nilgisayar arasında kaldım tek farkları ekran kartı kapasiteleri(Hard disk önemli değil)

1.) 4gb ekran kartı

 http://m.n11.com/arama?q=ACER+F5-573G-5105

2.)2 gb ekran kartı

 http://m.n11.com/acer-e5-575g-58qx-core-i5-7200u-2gb-geforce940mx-4gb-ddr4-500gb-P154619763

Recep Baltaşa göre

" GB değerinin öne konulmasının nedeni, herkesin sadece GB değerini bilmesi. Hard disk alırken kaç GB, RAM alırken kaç GB, Flash bellek alırken kaç GB, anakart alırken bu Gigabyte mı... Daha da örnek sayarım. Oyunu bile GB miktarına göre değerlendiren bir toplumu gören bakkallar da milleti bi güzel kazıklıyor. Abi bunun ekran kartı 2 GB deyince ağzından salya akıyor.

GPU ne? Bilmiyor. Bit ne? Bilmiyor. GDDR3 ve GDDR5 ne ? Bilmiyor.

GB SADECE VE SADECE ÇÖZÜNURLÜK 1920 x 1080 ÜSTÜNE ÇUKINCA ÖNEM KAZANIR. "

link:  https://www.technopat.net/sosyal/konu/ekran-kartlarinda-gb-ne-ise-yarar-oenemi-nedir.48185/

geforce 940 mx 2gb vs geforge 940 mx 4gb

Karşılaştırma link:

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=3455&gid2=3234&compare=geforce-940mx-2gb-vs-geforce-940m-4gb

Fikriniz nedir?

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İkisi de aynı GPU chipine sahip olduğu için BIT değeri ve RAM sınıfı hangisi iyiyse onu almanı öneririm.

    tuncerozdes tuncerozdes (31)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler mutecessis 7 yıl önce
    • Yukarıdaki Kıyaslama listesine göre (eğer değerler doğruysa) 2 gb olan daha iyi görünüyor 4 gb modeline göre.... tuncerozdes 7 yıl önce

    @tuncerozdes belirtmiş ikisi de aynı GPU'ya sahip. İki bilgisayar arasındaki tek fark ekran kartı RAM'i değil.

    ACER F5-573G-5105

    • 8GB Ram'e sahip (diğeri 4GB)
    • İşlemci hızı 2.5Ghz (diğeri 2Ghz)
    • Ekran kartı Ram'i 4GB

    sonuç olarak ACER F5-573G-5105, Acer e5-575g-58QX göre daha performanslı bir dizüstü bilgisayar.

    Ekran kartı RAM'i önemlidir. Özellikle oyun oynuyor, grafik dosyaları üzerinde çalışıyor, 3d tasarım yapıyorsanız. Yani kısaca RAM gerektiren uygulamalarda ekran kartı RAM'i önemlidir.

    Elbette Ram tek başına bir şey ifade etmez. Donanım bir bütündür ve Ram, işlemci birbirini tamamlar.  Performansı belirleyen şey bu tür parçaların uyumu ve yeterliliğidir. Müthiş bir GPU 1GB Ram ile performans sağlamaz. Buna uygun RAM'i olmalıdır.

    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • İlginize teşekkür ederim mutecessis 7 yıl önce