Ekran kartı model öğrenme

Ekrann kartının modelini nasıl öğrenirim ?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1. YOL

    Arama kısmına " Aygıt yöneticisi " yazıyoruz ve Aygıt yöneticisini açıyoruz.

    Görüntü bağdaştırıcıları'na tıklıyoruz ve burada ekran kartınızın modeli yazar aşağıda ki gibi.

    Eğer Burada ekran kartınızın model yerine " Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı " yazıyorsa, GPU driverınızın ( Ekran Kartı Driverı ) yüklenmemiş demektir.
    Eğer Burada sadece HD Graphics yazıyorsa, İntel işlemcinizin dahili Grafik Yongasını kullanıyorsunuz demektir, ve harici GPU'nuz bulunmamaktadır.

    2. YOL

    Arama Kısmına " Çalıştır " yazıyoruz ( Windows Logosu + R Tuşu. ) ve " dxdiag " yazıyoruz.

    Ekran kısmına geldiğimiz zaman Ekran kartı marka/model görünüyor.

    Sıkça Sorulan Sorular

    S: Ekran Kartımın VRAM'ini arttırabilirmiyim ?
    C: Hayır, arttıramazsınız.

    S: AMD Ekran kartlı sisteme Nvidia Denetim Masası yükleyebilirmiyim ?
    C: Hayır, Nvidia araç gereçlerini, AMD Ekran kartlı sistemde kullanabilmeniz mümkün değildir.

    S: Oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum, Driver güncellemek FPS arttırır mı ?
    C: Bu sorunun cevabı için Ekran Kartınızın driverını güncellemelisiniz, En iyi driver en son sürümdür, FPS Arttırabilir.

    S: Oyunlarda sistemim yetmediği için düşük FPS alıyorum ne yapmalıyım ?
    C: Çözünürlüğü düşürün, mümkünse 1024x768 yada 800x600 oynayın, Ayarları en düşüğe alın, görüntü patates olacaktır ancak FPS artışı sağlanacaktır, zevk alamayabilirsiniz.

    S: Darboğaz nedir ?
    C: Kısaca anlatmak gerekirse, işlemcinin ekran kartını besleyememesidir. Yani işlemciniz düşükse siz RTX 2080 Ti alsanız bile droplar, kasmalar, donmalar, çökmeler yaşayabilirsiniz, işlemci ve ekran kartı birbirine uyumlu olmalı. Bu sadece ekran kartı ve işlemci için geçerli değil, RAM ve diğer parçalar için de geçerli.

    S: Nvidia'mı AMD'mi ?
    C: Bu sorunun sorulması hiç bir zaman bitmeyecektir ve her zaman sorulmaya devam edecektir. Nvidia diyorum, sebebi ise, optime bir GPU, ve yazılımsal hiç bir sorunun olmaması. AMD'de ise, Wattman hatası, saçma sapan gereksiz droplar, oyunların çökmesi ve daha bir çok donanımsal ve yazılımsal sorun bulunuyor, NVIDIA'da ise bu sorunlarla hiç karşılaşmadım, karşılaştıklarım da ise çoğu zaman arızalı oluyor.

    S: Ekran kartım bozuldu ne yapmalıyım ?
    C: Bu ekran kartınızın nasıl hata verdiğine bağlı, ortalama 100 TL'den başlayıp, modelden modele, markadan markaya değişerek 600 TL'ye kadar çıkabiliyor, net rakamı Teknik servis verecektir. Garantisi varsa garanti kapsamında olduğu için tamir işlemi ücretsiz olacaktır.

    hydra hydra (3800)