Ekran kartı nın görevi nedir ?

Arkadaşlar ekran kartı nın içindeki ram ve bir hızı ne işe yarar bilgi verir misiniz?

andromobil andromobil (74)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ekran kartının temel görevi görüntüyü işlemek ve monitör gibi bir çıkış birimine iletmektir.

    Ekran kartlarınında üzerinde anakarttaki gibi bir işlemci bulunur (GPU) grafik işlemlerinde hesaplamalar yapılması gerekir. Bu hesaplamalar ve görüntü işleme için GPU kullanılır. Tabi bu işlemler sırasında pek çok veri kullanılır. Verilerin de bir yerde depolanması gerekir. İşte bu depolama alanı da  ekran kartının RAM'i olur. RAM, sabitdisk (HDD,SSD) gibi bir depolama alanı değildir. Buradaki veriler geçici olarak depolanır. Bilgisayarın elektriği kesildiğinde, kapatıldığında RAM'deki veriler silinir.

    GPU işlediği verileri ekran kartı RAM'inde saklar.

    Diyeceksin ki zaten bilgisayarın RAM'i ve HDD,SSD gibi saklama birimleri var neden ayrıca bir RAM ve işlemci gerekir?

    Ekran kartı üzerindeki RAM daha hızlıdır. GPU çok hızlı çalışır dolayısı ile hızlı bir depolama birimine ihtiyaç duyar. Ekran kartı RAM'i işte bu noktada devreye girer ve GPU ya hızıyla ve depolama alanıyla yardımcı olur.

    murat murat (12492)
    11 ay önce cevaplandı