Ekran kartı sorunu resimli

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımdaki bir sorun uzun zamandır beni uğraştırıyor. Laptop un açma tuşuna bastığımda ekrana görüntü gelmiyor. Fan çalışıyor. Bilgisayar ısınıyor yani. Fakat bilgisayar açılmıyor. Bazen 10 dakika bekleyip tekrar resetliyorum daha sonra 15 dakika daha bekleyip resetliyorum açlıyor. Son zamanlarda hiç açılmamaya başladı.Bir kaç yıl öncede oldu götürüğüm bilgisayarcı ekran kartını değiştirdi. Fakat tekrar nüksetti. Başka bir bilgisayarcıya gösterdi. Götürdüğüm bilgisayarcı ekran kartında sorun var dedi. Ekran kartı ayaklarının temizlemesi veya ekran kartının değişmesi gerek dedi.

ben laptopun içini açtım fakat ekran kartına erişemedim. resimlerini paylaşıcam yardımcı olursanız sevinirim. ekran kartını bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim.

özet olarak : bilgisayarın açılma tuşuna basınca bilgisayar açılmıyor. power tuşu yanıyor, fan çalışıyor fakat bilgisayar açılmıyor. 10-15 dk açık bırakıp belirli periyodik aralıklarla açınca açılıyordu. Artık oda olmuyor.

resimler :

http://i.hizliresim.com/nPvErl.jpg

http://i.hizliresim.com/vz0Z46.jpg

neferantr neferantr (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba,

    Tuhaf gelebilir ama, pil olmadan açmayı denediniz mi? Yani Dizüstü bilgisayarın bataryasını çıkartıp açmayı denediniz mi?

    Ekran kartınız ana kart üzerine yapışık bir çip şeklindedir. Üzerinde NVIA, ATI, AMD gibi üreticinin adını görebilirsiniz.

    Ama sorun "ekran kartının ayaklarının" temizlenmesi ile çözüleek bir sorun gibi görünmüyor. Sanırım burada anlatılmak istenen çipin lehimlernin yenilenmesi veya tozunun alınması gibi bir durum.

    Daha önce ekran kartını değiştirdiyseniz ve bu değişiklik sonrası düzeldi fakat sorun tekrarlandıysa burada cihazınızın modeli ile ilgili bir üretim hatası olabilir.

    Dizüstü bilgisayarınızın tasarımında bir üretici hatası varsa bu tür hatalar sık görülür. Örneğin uyumsuz bir ekran kartı, sorun yetersiz bir ekran kartı ile piyasaya sürülmüş olma ihtimali var.

    Yani ekran kartını değiştirtmeniz kesin bir çözüm olmayabilir. Daha önce yaşadığınız gibi sorun tekrar edebilir. sorunun kaynağını bulmakda oldukça güç.

    Tekrar ekran kartını değiştirtip "gittiği yere" kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.  Açıkcası sizin apabileceğiniz pek bir şey yok. Donanım kaynaklı bir üretci hatası yaşıyor gibisiniz. Muhtemelen garanti de çoktan bitmiştir.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

      Ekran kartı laptobunuzun anakartına entegreli,  yeni modellerde çoğunlukla bu durumda. Ekran kartı chipinizin onarımı chipin  komle değişimi yapılabilir bunun için uzman kişilere ihtiyaç var  yinede çok randıman vereceği kanaatinde değilim   sizlere tavsiyem laptobunuzu amacı dahilinde kullanmanız aksi taktirde sıfır dahi alırsanız tekrar aynı arızayı verecek olmasıdır  .Oyun oynamayı seviyorsanız güçlü bir masaüstü  sistemi toplamanız gerekiyor   vereceğim siteden bakabirsiniz . saygılarımla

      http://gizemdefteri.blogspot.com.tr/search?updated-max=2014-03-23T07:01:00-07:00&max-results=7&start=21&by-date=false

      mehmetyildiz mehmetyildiz (19)