Ekran kartım sürekli çeşitli hatalar veriyor

Önce oyun oynarken ekran kararır ve kısa bir süre sonra geri gelip sağ alttta şu mesaj  yazar ; 'Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu' ... 3 - 4 dk sonra yine aynı şey olur ... Ben bu arada ekran kartımın ( Asus Nvidia Gtx 1060 ) driver'ını güncelledim daha sonra ... Bazen bilgisayarımı açarken kasadan 'Dııııt, dııııt, dııııt' diye üç kez arka arkaya sinyal sesi geldikten sonra ekran görüntüsünün gelmemesi, ben resetledikten sonra bilgisayarın normal şekilde açılması gibi bir durum oluyor ki bazen bir kaç kez kapatııp tekrar açarak ekranı geri getirebiliyorum ... Yaklaşık 1 - 1,5 ay evvel de benzer bir durum olmuştu ama ben sistemsel ya da yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüp çok ilgilenmedim ... Eski ekran kartımında gitmeden evvel bu tarz davranışlar sergilediğini hatırlıyorum ... Ve son olarak Ekranın sağ alt köşesinde, normalde ekranın sol tarafında bulunan bir görüntü kesitinin çıkıverdiğini gördüm Oyunlardaki ekran kırılması gibi ama masaüstünde  ... Bunların ışığında , sorun ekran kartının kendisinde midir ? Not: Ekran Kartının Garantisi devam ediyor , gidip götürmeyi düşünüyorum ...

ongun ongun (90)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Bazen bilgisayarımı açarken kasadan 'Dııııt, dııııt, dııııt' diye üç kez arka arkaya sinyal sesi geldikten sonra ekran görüntüsünün gelmemesi, " bu durum donanımsal bir sorunun olduğuna işaret ediyor. Sorun ekran kartında ya da yetersiz kalan bir PSU'dan kaynaklı olabilir. PSU'un kaç watt? Bir de soruna diğer donanım özelliklerini eklersen çok iyi olur. Kaç HDD var işlemcin nedir, fan sayın, ram miktarın vs gibi tüm detaylar doğru PSU'yu kullanıp kullanmadığını tespit etmemizi sağlayabilir.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Cevaplasa cevaplasa Hakan cevaplar diyodum , çünkü sorularımı genelde hep sen cevaplamışsın ... Teşekkür ediyorum öncelikle ; Bilgisayar eski ( 7 yıllık ) ama sıkıntı çıkaran bir iki parçasında yenileme olduysa da ana yapısı itibariyle eski bir bilgisayar ; Anakart Asus Sabertooth x58, 8 Gb Ram, İntel i7 960 işlemci ... İşlemci Soğutucusu ; Corsair H80 GTi Likit Sıvı Soğutma ... PSU ise yeni kuracağımı düşündüğüm ama farklı sebepler yüzünden kuramadığım sistem için alınmış bir birim ... Ama bu konfigürasyon için kullandım ki gereksiz derecede fazla gelebilir ; Cooler Master V1200 Platinium (80 plus) - 1200 W ... Yani PSU'nun yetersiz kalması pek mümkün değil ... Kaldı ki 2 yıldan uzun süredir kullanıyorum ... Eski Ekran Kartım, yani bilgisayarı aldığım zaman aldığım kart GTX 560 Tİ idi ve benzer şekilde problemler yaratmış ve sonra tamamen devreden çıkmıştı ... Bu kartın ise totalde 3 yıl, kalan süresi 1,5 yıl dolaylarında garanti süreci devam ediyor ... Yeni bir sistem toplayacağım ama en az 1 yılı var ... Sorum şu; Sorunun Ekran Kartının Kendisinde olduğunu anlamanın net bir yolu var mı ? Ha, şu oluyorsa kesinlikle ekran kartında donanımsal bir sorun vardır diyebileceğin bir şey mesela ... ongun 5 yıl önce
    • Bu arada 1 uzun 3 kısa bip sesi, forumlarda ekran kartına işaret ediyor ama parça değişimi anlamına gelmeyebileceği, parçaların yerine tam olarak oturup oturmaması ile de ilgili olabileceği belirtilmiş ; soğuk havva şartlarında büzüşme - genleşme farkından dolayı olabileceği de belirtilmiş ? ... Cevaplasa cevaplasa hakan cevaplar diye umut ediyorum hala ongun 5 yıl önce
    • @ongun öncelikle sorun gözümden kaçmış geç cevapladım kusura bakma. Sorun %100 ekran kartındadır demenin tek yolu ekran kartını başka bir PC de test etmektir. Sorun ekran kartında olabileceği gibi ekran kartının takılı olduğu sokette de olabilir. Bunu da ihtimaller arasında tutmak gerekir. Dediğin gibi PSU bu sistem için oldukça fazla. Kaldı ki PSU yetersiz kaldığında daha çok sistem açıldıktan sonra sorun çıkarıyor. 1 uzun 3 kısa bipleme sesi "ekran kartı tespit edilemedi" hatasıdır. Award BIOS gibi bioslarda bu hatanın anlamı budur. Ama ASUS Sabertooth X58 anakarta yanlıl bilmiyorsam AMI BIOS var. AMI BIOS'larda 1 uzun 3 kısa bipleme RAM sorunudur. Eğer Sonradan Ram eklediysen bunu çıkarmayı deneyebilir misin? Örneğin sadece 4GB kullan bakalım sorun olcak mı. hakan 5 yıl önce