Ekran kartım ve işlemcim çok ısınıyor

Ekran kartı: ASUS TUF GAMING X3 Radeon RX 5700 XT OC 8GB GDDR6 256 Bit
İşlemci: ryzen5 3600
Kasa: POWER BOOST VK-G2052S RGB 650W 80+ Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower
Ram: 2 X GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
Merhaba ,1 2 bafta once bir kasa aldım  işlemcim boşta 45-50(kule tipi fan kullanıyorum) ekran kartım iste 51 derecede fakat tombraider cod warzone (lol gibi az işlemci gücü isteyen oyunlarda bile %70+ oluyor) vs oyunları oynayınca bu değerler çok fazla yükseliyor. Amd nin yüksek sıcaklıklarda çalıştıgını biliyordum ama izlediğim benchmark videoları ile kendiminkileri karşılaştırınca bayağı bir fark oluyor. Bu bir sorun mu? sorunsa neyden kaynaklanıyor. değiştirmem gereken parçalar varsa lütfen söyleyin. teşekkürler

warzone: https://prnt.sc/tg5x9w
tombraider: https://prnt.sc/tg5yas

veinsx12345 veinsx12345 (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Kasanda hava alacak yer yok, kasanın yan kapağını aç, sıcaklıklar normal ( KASAYA GÖRE ), yan kapağını açıp dene. Kasa alırken ışıklı olup olmadığına bakmayın, kasada hava alacak yer yok. Ekran kartı için bir şey diyemeyeceğim, ASUS TUF biraz fazla ısınan bir model, undervolt falan yaparak sıcaklık düşürülebilir, performans ta düşüş olur mu deneyip görmeniz lazım, kasanız kötü bu yüzden ısınıyor, kasanın yan kapağını açın bi' nebze etkisi olacaktır.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

      Havalar'da ısındığına göre bunlar gayet normal diyebilirim bu değerler fakat 100 derece olsaydı o zaman bir sorun olduğunu anlardık ki 100 derece değil. Bana sorarsan bilgisayarını daha serin bir yere koy ve daha rahat hava alabileceği bir yere koy mesela masanın üstüne koyabilirsin. Evdeki en serin odada olmanda fayda var yani camları aç ve havalansın oda. Havalar aşırı derecede ısındı ve buda bilgisayarlarda ısınmaya sebep oluyor.

      darkcrak darkcrak (5168)
      3 yıl önce cevaplandı

        Bu derecelerde oyun oynamaya devam edersem kasanın veya parçaların ömrü kısalmaz mı? Gidip daha iyi bir kasa ve asus tufun evo olan veya rtx 2060 gibi fazla ısınmayan kartlar alsam daha iyi olur mu? Çünkü kasa daha 1 2 haftalık ve ileride başımın ağrımasını istemiyorum. Teşekkürler

        veinsx12345 veinsx12345 (3)
        3 yıl önce cevaplandı

        • Bilgisayarlar çabuk bozulacak şey değil bana sorarsan soğutmanı arttır yani fan sayını arttır. Son olarak ben ne yazdım havalar ısındı ve bilgisayarının ısınması da normal herkesin bilgisayarı ısınıyor yeni veya eski fark etmez havalar ısındı en fazla havalar 35-40 dedecelere çıkıyor biz bile bu sıcakta terliyorsak bilgisayarlar napsın elinden geldiği kadar soğutmaya çalışıyor işlemciyi ve ekran kartını yapacak bir şey yok. darkcrak 3 yıl önce
        • Mertal eşya ve hem bilgisayar kendisi çalışıyor işlemci ısınıyor üstüne üslük havada sıcak o da bilgisayarın ısınmasını sağlıyor gayet normal şeyler bunlar fakat 100 derece olsaydı vee boşta iken bu kadar sıcaklıklara ulaşsaydı o zaman sana derdik ki bir tuhaflık var darkcrak 3 yıl önce
        • Yüksek sıcaklıklar da evet ömrü kısalır, @darkcrak fan sayısı yeterli, sorun fand adeğil kasanın yapısında, önünde hava alacak yer yok. hydra 3 yıl önce