Ekran Kartımı Güncelledim ve Bilgisayarım Çok Kasıyor

Merhaba ben Ahmet.Öncelikle yaşım 14.Yaşım düşük olabilir ama bilgisayar ile aramın iyi oldugunu söyleyebilirim.

Öncelikle birşey demek istiyorum.NVIDIA GeForce 540M Ekran Kartını kullanıyorum.Bilgisayarımdan daha 5-6 saate kadar çok memnunken YouTube sayfasında bir video gördüm.NVIDIA Ekran kartı güncelleme diye.Bende güncelleyemedim.Daha sonra NVIDIA'nın kendi sitesine giderek ordan kendime uygun bir ekran kartı driver'ı indirim.Onu güzelce kurdum.Daha sonra PC Restart atmam söylendi program tarafından.Ve bende attım.Bilgisayarım açılınca çok büyük derecede kasma meydana geldi.Araştırdım sitemizde ancak bulamadım.Lütfen yardımcı olun.Yeni bir bilgisayara verecek param yok.

Şimdiden Teşekkürler..

ahmetsamil ahmetsamil (268)
9 yıl önce sordu

  • Ahmet aramıza hoş geldin. Yaşının hiç bir önemi yok. Böyle düzgün ve özenli bir soru sorduğun için teşekkürler. murat 9 yıl önce
  • Merhaba Ahmet, soru başlığı ve içinde "Lütfen yardım edin" gibi ibareler sorunun silinmesine sebep olur. Burada herkes yardım etmek için bulunuyor. Soru başlığı ve içeriği sadece yaşanan sorunla ilgili bilgi içermelidir. Senden soru başlığını düzenlemeni rica ediyorum. hakan 9 yıl önce
  • Özür diliyorum.Düzenledim. ahmetsamil 9 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Aygıt yöneticisinden ekran kart driver'ı sağ tık menüsünden özellikleri tıkla. Özellikler arabiriminde "Sürücü" sekmesi altında "Sürücüye Geri Dön" düğmesini tıkla ve işlem gerçekleştikten sonra bilgisayarı yeniden başlat, problem düzelecektir.

Eğer bu çözüm yoluyla düzelme olmazsa Sistem Geri Yüklemesi yaparak problemsiz bir geri alma noktasına dönme yoluyla çözüm sağlamaya çalışırsın.

Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

Demokrasilerde çözüm tükenmez Ahmet, kolay gelsin :-)

Edit:

NVIDIA GeForce 540M ve Intel HD Graphics 3000 olmak üzere PC'de çift ekran kartı var herhalde. Öyle görünüyor. Bu kartların driver'larında -aygıt yöneticisinde- sarı ünlem falanda yok anlaşılan (Bundan bahsetmediğine göre). NVIDIA GeForce 540M driver özelliklerinde "Sürücüye geri dön" düğmesinin pasif olduğunu ve kullanılamadığınıda söylüyorsun. Bu, alakalı driver'ın ilk kurulu haliyle olduğu anlamına gelir. Yani ya hiç güncellenmememiş yada sen güncellediğini düşünürken PC'de olandan daha ileri versiyon değilde aynı versiyonu yeniden yüklemiş olabilirsin. Bu sebeplerle "Sürücüye geri dön" düğmesi pasif halde olmalı.

Bu halde ekran kartının/ekran kartlarının bir driver probleminin olmaması gerekir. Eğer ekran kartlarıyla ilgili bir ayar veya seçim tercihi vb bir hata yoksa (bununda zayıf ihtimal olduğunu düşünmekteyim) bilgisayarındaki kasma, ağır çalışma problemlerinin sebepleri başka olmalı. Driver yükleme girişimlerin sırasında sisteme virüs bulaştırmış olabilirsin. Önce antivirüs programınla sistemde derin bir tarama yap, virus bulunursa bunları sil. Sonra alttakileri sistemine kurarak bunlarlada sistemi tara:

Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır? (tıkla)

Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? (tıkla)

Sonra sistemi yeniden test et.

Problem hala devam ediyorsa;

Komut istemini yönetici olara aç ve arabirime sfc /scannow komutunu yazarak çalıştır (enter'a bas).

Bunlar problemin yazılımlarla ilgili olabileceği varsıyımıyla yapılmış çözüm tavsiyeleridir ve ilk yapılması gerekenlerdir. Daha sonra (problem düzelmezsse belki BIOS ayarlarını default ayarlara getirmek ve donanımları test etmek ihtiyaçları hasıl olabilir. Bu son söylediklerim en son ve en zayıf ihtimallerdir, merak etme :-)

Not: Bu arada son zamanlarda PC'ye kurduğun programları, downloadları vs kontrol et. Ne olduğunu tam bilemediklerini sistemden kaldır/sil. Buda önemlidir ve ihmal edilmemeli, mutlaka önemsenmelidir.

Kolay gelsin.

Edit: Problem hala çözülmediyse yazılımla ilgili problem ihtimali için son olarak Combofix download edelim ve bununla bir tarama yapalım. Buna ilaveten birde PureRa ile Ccleaner programlarıyla sistem/disk temizliği ve registry optimizasyonu yapalım:

Combofix bilgisi ve download linki (tıkla)

PureRa download (Diskteki gereksiz dosyaları temizler - tıkla)

CCleaner bilgisi ve download linki (tıkla)

Bunlarda çare olmazsa herhalde BIOS kontrolu ve donanım testlerine geçilir.

Not: Combofix taraması başlamadan önce antivirüsünü devre dışı bıraksan iyi olur. Başladıktan sonra tarama bitene ve sistem yeniden başlayarak masaüstünde tarama sonuçlarıyla ilgili rapor çıkana kadar bilgisayarı kesinlikle ve hiçbir şekilde kullanmamalı, sonuna kadar sabırla beklenmelidir. Bu çok önemli..

Son olarak bunuda dene:

Loaris Trojan Remover 1.3.6.4 (Bilgi ve download linki - tıkla)

Sadece trojan değil, her türlü zararlıyı bulur ve temizler. Sisteminde probleme yol açan sebeplerin zararlı dosyalar olma ihtimali var.

Not: Yarın saat 10:00'a kadar download ederek kurarsan ücretsiz lisans sahibi olacaksın. Serial'i download edeceğin rar dosyası içerisınde bulunan "Readme" isimli text dosyasında.

Sistemin düzelmesine faydası olabilecek ve/veya genel olarak PC'lerde bulunmasında önemli faydalar olan bir prograda Adwanced System Care'dir. Bu program arabirimi Türkçe dilide destekler ve free (bedava) versiyonuda bulunmaktadır:

Advanced SystemCare 8 Free (tıkla)

Dikkat: Kurulum ile birlikte gelebilecek istenmeyen programlar için dikkat gösterilmeli ve onay tıkları buna göre yapılmalı veya yapılmamalıdır.

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

  • Adwcleaner ile temizledim.Şimdi ise sfc /scannow diye tavsiye ettiğin programı açtım.Tarıyor sanırsam.Artık ne olacaksa olsun gerçekten bilgisayar kötüye gitmeye başladı. ahmetsamil 9 yıl önce
  • Tamam ama en son olarak not şeklinde bir cümle daha ilave ettim. Onada bak (Son kurduğun programların gözden geçirilmesi). temmuz 9 yıl önce
  • Ve Malwarebytes, AdwCleaner'dan daha önemli. Mutlaka Malwarebytes taramasıda yap. Ve antivirüs programın ilede tara. temmuz 9 yıl önce
  • Onada baktım zaten de hiç bir şey yüklemedim.Dediğim gibi NVIDIA yüklemiştim sadece .Onu da geri yükleyince gitti zaten. ahmetsamil 9 yıl önce
  • Doğrudur, geri yüklemeden sonra baktıysan o sebeple "Sürücüye geri dön" pasif olmuştur. temmuz 9 yıl önce
  • Şu anda Malwarebytes programını indirdim ve kuruluyor.sfc /scannow taraması bitmiş durumda.Teşekkür ederım fakat hiç bir şekilde düzelme yok.Sanki daha kötüye gidiyor gibi geliyor. ahmetsamil 9 yıl önce
  • Malwarebytes programı ile şu anda tarama yapıyor.Ancak hiç bir düzelme yok.Format atsam düzelir mi? ahmetsamil 9 yıl önce
  • Benim yapmanı istediklerimle daha kötüye gitmez, devam et sen. Eksiksiz hepsini yap (Antivirüs taraması dahil). temmuz 9 yıl önce
  • Şu an da zaten yaptım dediklerinizin hepsini.Ancak bi gelişme göremiyorum.Formata başvursam iyi olur mu sizce? ahmetsamil 9 yıl önce
  • O programı zaten kullanıyorum.Bilgisayarımı söylediğiniz çeşitli işlemlerden sonra biraz hızlandı.Teşekkür ederim.(Her ne kadar tam olarak düzelmesede :)) ahmetsamil 9 yıl önce
  • Kendine iyi bak :-) temmuz 9 yıl önce
  • Sizdee :) ahmetsamil 9 yıl önce

Yazdıklarından yanlış bir şeyler yüklediğin anlamını çıkarıyorum. Normalde ekran kartı kurulumları hatalı bile olsa kasma sorunu çıkartmaz.

Yapılacak en doğru şey, Temmuz'un söylediği gibi sistem geri yükleme ile olayın gerçekleştiği tarihin öncesine dönmek olur.

Eğer sistem geri yükleme kapalı ise ve bir şekilde geri dönmek mümkün olmuyorsa, son yüklediğin yazılımı kaldırmalısın.

Daha sonra GeForce Experience ile otomatik sürücü yükleme yapabilirsin.  Nvidia otomatik sürücü güncellemesini buradan indirebilirsin.

murat murat (12492)
9 yıl önce cevaplandı

    Temmuz arkadaşım öncelikle teşekkür ederim sana.Fakat dediğin seçenekleri uyguladım.Ekran kartıma gelince de sürücüye geri dön seçeneği seçilmiyor.Intel HD Graphics 3000 ekran kartına sahipim birde.Onda sürücüye geri dön seçeneği mevcut.Bende bilmediğim için yapmadım.Yorumunu bekliyorum.

    Murat arkadaşım sana da teşekkür ederim.Fakat senin dediğini de yaptığımda pek bir fark meydana gelmedi.

    Sistem geri yüklemeye gelecek olursak da bilgisayarım en iyi halde iken sistemimi kaydetmiştim.Ve şimdi o sisteme geri yükledim hiç bir fark meydana gelmedi.

    Yorumlarınız için teşekkür ederim.Sorunum çözülmedi.Yardım ederseniz sevinirim.

    ahmetsamil ahmetsamil (268)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Mesajıma ilavede bulundum, okursun. temmuz 9 yıl önce
    • Bu arada bugün herhalde okulu kırmışsın. Benim oğlum senden 10 yaş büyük ve üniversite öğrencisi ve oda okulu kırıyor senin gibi. Başım dertte :-( temmuz 9 yıl önce
    • Ben 14 yaşındayım abla yada abi çözemedim :) Bugün okul yok 15 tatildeyiz :) :) ahmetsamil 9 yıl önce
    • Dede, dede.. :-) Şaka yapıyorum.. Hemen pes etme sistemini düzeltme konusunda. Sistemini birdaha gözden geçir. temmuz 9 yıl önce
    • Abla/Abi teşekkür ederım ancak biraz daha yardımcı olur musunuz.Şu bilgisayarı halledeyim ya :) ahmetsamil 9 yıl önce
    • Şu anda müsait değilim, daha sonra.. temmuz 9 yıl önce
    • Peki teşekkür ederim gönderiyi siliyorum boşluk yapmasın.Kendinize iyi bakın.. ahmetsamil 9 yıl önce
    • :-) temmuz 9 yıl önce
    • Devam ediyoruz Ahmet. Mesajım altına yeniden bak (Problem düzelmediyse). temmuz 9 yıl önce
    • Ahmet, mutlaka vereceğim adresten bu vereceğim linkteki (mesajımın altına ekliyorum) programı kur ve çalıştır. Çok güzel iş görüyor. Problemini çözebilir ve zaten çözmese bile sisteminde böyle bir program olmalı. temmuz 9 yıl önce
    • Teşekkür ederim.Fakat bir süre bilgisayarıma ulaşamadığım için verdiğiniz saate kadar giremedim.Sorun olmaz diye düşünüyorum.Alışığım deneme sürümlerine :) ahmetsamil 9 yıl önce
    • :-) temmuz 9 yıl önce
    • Önereceğiniz başka program varsa yazabilir misiniz? ahmetsamil 9 yıl önce
    • Yeniden bak mesajım altına. temmuz 9 yıl önce

    Çok saolun sizin sayenizde yaptım adamsınız

    umtkardas umtkardas (1)