Ekran kartına overclock

Elimde eski bir kasa var özellikleri şöyle;

nvidia fx5500 256 mb

1.50 gb ram

40 gb hdd

intel pentium 4

Ekran kartına overclock yapmak istiyorum bazı türk arkadaşlarımız eski ekran kartlarına overclock yapmanın ekran kartını yakabileceğini söylüyor.Overclock yapılsa bile tek etkili olmayacağını söylüyorlar fakat bugün yabancı bir forumda overclock olayını araştırırken bir tane arkadaş nvidia fx5500 ekran kartına overclock yaptığını söylemiş minecraft gibi bir oyundan 25 fps alırken overclocktan sonra 70 ila 90 fps aldığını söylemiş şahsen benim gözüme çokta inandırıcı gelmedi bu yüzden buraya yazmak istedim.Tabikide bu bilgisayarı oyun için kullanma amacım yok zaten işimi gören bilgisayar var fakat konu merak olunca insan denemek istiyor :)

ardayilmazvarol ardayilmazvarol (12)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    O site iyi mavra sallamış, 25 FPS'den 70 FPS'e Minecraftta. Minecraft işlemci ve RAM odaklı bir oyun, yüksek oranda RAM. Pek etkili olmaz OC yaparsan, hem eski hem de zaten performanslı değil. 2. EL uygun bir ekran kartı alabilirsin 100 - 200 TL'ye. Gerçekten bu fiyat aralığında iyi ekran kartları bulunabiliyor iyi araştırılırsa.

    hydra hydra (3800)
    4 yıl önce cevaplandı

    • kasaya pek para harcamak istemiyorum zaten sanırım bu tür eski bir anakarta takılabilecek en iyi ekran kartı bu olsa gerek fx5500 den sonraki ekran kartları ddr2 destekliyor diye biliyorum.peki diyelim overclock yaptım ne kadar fps farkı olur ? ardayilmazvarol 4 yıl önce
    • Ne tür oyunlar oynayacağına bağlı FPS farkı olur. Ekran kartın çok çok çok eski, 256 MB VRAM'i var, saat hızını arttırsan bile VRAM yetersizliğinden çoğu oyunu oynayamıyacaksın. @ardayilmazvarol hydra 4 yıl önce
    • biraz inceleme yaptım fx5500 ile 15 fps arttıran var fakat genellikle fx5500 gibi bir ekran kartına overclock yapsak bile pek etki etmeyeceği yönünde o yüzden ben bu işlere bulaşmayayım ne kadar ucuz olursa olsun kart elimizde patlamasın fps arttırmak için farklı yöntemler deneyeyim :D ardayilmazvarol 4 yıl önce
    • En mantıklısı bu olacaktır. İyi geceler! hydra 4 yıl önce