Ekranda mavi kırmızı küçük kutucuklar

Ekranda mavi kırmızı küçük kutucuklar çıkıyor. Ardından ya ekran kararıyor yada laptop kendini yeniden başlatıyor. Bugün 3-4 saat normal çalıştı daha sonra aynı hatayı tekrar verdi. Dell inspron 1564, ati Radeon 5000 ekran kartı

dexter1903 dexter1903 (1)
4 yıl önce sordu

  • Bir şey indirdikten sonra mı böyle oldu? darkcrak 4 yıl önce
  • Hayır. word üzerinde çalışıyordum. Dün site üzerinden dizi izlerken başladı dexter1903 4 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Windows 10 kullanıyorsan "Windows Bellek Tanılama" uygulamasından Ram testi yap. Eğer W10 kullanmıyorsan memtest programı ile Ramini kontrol et.

Disk taraması (chkdsk) yap. W10 Chkdsk nasıl yapılır?
Disk taraması (chkdsk) yap. Win7 Chkdsk nasıl yapılır ?

Bataryada sorun olma ihtimalide var farklı bir bataryan varsa farklı batarya ile dene.

Laptop miladını yitirmiş olabilir çünkü çok eski bir laptop

Belirli aralıklarla tekrarlıyormu yoksa ummadık zamanda mı oluyor ?

Ek Olarak Ekran kartın bozulduğundna dolayı laptop'un muhtemelen ekran kartı değişmeyecektir ama ekran kartını tamir ettirebilirsin ancak çok masraf olur 500 - 600 lira gibi belki daha fazla çünkü bu olayı bizzat yaşadım garantide vermiyolar tamir ettikten sonra yine bozulabilir.

infinity infinity (402)
4 yıl önce cevaplandı

    Ekranın fotoğrafını çekip yollarsan çok iyi olur. Anlattıklarından ekranda fiziksel sorun varmış gibi görünüyor. Yazılımla düzelecekmiş gibi gelmedi. Tabi net bir şey söylemek için ekranın bir fotoğrafını görmek lazım.

    Ek:

    @darkcrak ekran görünüsünü yolladı. Fiziksel bir sorun gibi görünüyor. Bilgisayarı ilk açtığında Windows gelmeden ekran bu şekilde görünüyorsa ekran kartında bozulma var demektir. Veya USB ile bilgisayarı açtığında da sorun yine devam ediyorsa ekran kartık bozulmuş demektir.

    hakan hakan (15394)