Elektrik kesintisi sistemime ne gibi zararlar verebilir?

FSP 600W 80+ PSU var. Bizim buralarda 2 gündür gece saatleri lodostan elektirikler ilçe olarak komple gidiyor. 4-5 saat gelmiyor. Dün ikincisi oldu işte. İlk olduğunda, internet sadece Youtube'ye girdi, ESET devre dışı kalmıştı. Sonra kendiliğinden düzeldi. Format atayım dedim. Vakit bulamadım, zaten o gece yine elektrik gitti. Şimdi sabah yine açtım. Bu sefer sorun yok. Ama bir zararı olmaz değil mi? Bu gecede kesilirse şikayetçi olacağım. Bilgisi olanlar yazabilirler mi?

Edit: Ben salonda iken lamba söner gibi oldu geri geldi, bilgisayar açıktı baktım hala açık. Kapanmamış yani.

Günceldir.

turkiye turkiye (16)
6 yıl önce sordu

  • Bizde hergün defalarca gidiyo bazen saatlerce bazen dakikalarca gelmiyor biz şikayet etsek ne olur ses1842 6 yıl önce
  • DEDAŞ^ın Ninesinin dedesinin sulalesinin :D ses1842 6 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Elektrik kesintisi, anlık kesintiler çok ciddi zararlar verebilir.

Yazılımsal olarak Windows gibi işletim sistemlerinin çökmesine sebep olabilir. Elektrik kesildiği an açık olan uygulamaların hasar görmesine ve veri kaybına yol açabilir.

Bunun dışınsa eğer sağlıksız bir elektrik alt yapısı varsa voltajdaki oynamalar, anlık yükselmeler donanıma zarar verebilir. power supply yani güç kaynağı başta olmak üzere analart, işlemci gibi donanımlar zarar görebilir.

Elbette bunlar olasılıklar, 100 defa kesilir bir şey olmaz, bir kere kesilir güç kaynağı yanar.

hakan hakan (15394)