Emniyet. Dikkat virüsü nasıl temizlenir?

Emniyet dikkat virüsü aşağıdaki gibi bir pencere açıyor:

InterPol Association / National Security Agency
Emniyet. Dikkat! Tarayıcınız güvenlik hususunda aşağıdaki nedenlerden bloke edilmiş.
Bu kişisel bilgisayarda yapılan tüm eylemler saptandı. Tüm dosyalarınız şifrelendi.
Siz yasak pornografik malzemelerin izlenmesi, saklanması veya içerik dağıtımında suçlanıyor.

Para cezası bozuntuya yol verildikten 48 saat süresince tarafımıza ödenmeli. 48 saat geçtikten
bir sonraki 48 saat süresinde hakkınızda otomatik bilgi toplanması başlar ve size karşı ceza davası açılacak.

Para cezanız TRY 300 Türk Lirası değerinde.
Para cezanız nakit kuponla PaySafeCard ödeyebilirsiniz.

Ekranda IP adresim Ülke: Turkey, Bölge: Istanbul Şehir: Istanbul
gibi diğer bilgiler var.

Emniyet. Dikkat virüsü nasıl temizlenir aşağıda anlatılmıştır

hakan hakan (15394)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Emniyet dikkat virüsü nedir? Emniyet dikkat virüsü nasıl temizlenir?

    InterPol Association / National Security Agency
    Emniyet. Dikkat! Tarayıcınız güvenlik hususunda aşağıdaki nedenlerden bloke edilmiş.
    Bu kişisel bilgisayarda yapılan tüm eylemler saptandı. Tüm dosyalarınız şifrelendi.
    Siz yasak pornografik malzemelerin izlenmesi, saklanması veya içerik dağıtımında suçlanıyor.

    Bu virüs kullanıcıyı sahte bir siteye yönlendirerek kullanıcı karşısınıza Emniyet Dikkat başlığı ile bir pencere açıyor. Kullanıcıyı korkutarak TRY 300 Türk Lirası ödemeye zorluyor.

    Elbette bütün bu uyarı ve ceza tamamen kandırmaca ve dolandırıcılık. Kullanıcıların bu gibi mesajlara itibar etmemesi gerekiyor.

    Emniyet Dikkat virüsü temizleme:

    Virüsten kurtulmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

    Öncelikle güvenliği tam anlamıyla sağlayabilmek için Flash Player ve Adobe PDF Read uygulamalarını güncellemeniz gerekiyor.

    Adobe Flash Player güncelleme

    Adobe Acrobat Reader güncelleme (eğer kullanmıyorsanız, yüklemenize gerek yok)

    Bu iki programdaki açıklar sayesinde bazı zararlı web sitelerinden bilgisayarınıza otomatik indirme ve kod çalıştırma işlemleri yapılabiliyor.

    Güncelleme işlemlerinden sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

    Virüsü temizlemek için önce Norton Power Eraser ile bilgisayarı tarayın:

    Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Daha sonra Malwarebytes anti malware ile bilgiayarı tarayın

    Malwarebytes anti malware nedir, nasıl kullanılır?

    Son adım olarak tarayıcı verilerini silerek zararlı kod içeren javascript dosyalarını bilgisayardan silemeniz gerekiyor:

    Tarayıcı nasıl sıfırlanır? adresinden kullandığınız tarayıcıyı nasıl sıfırlarsınız öğrenebilirsiniz.

    Bütün bu işlemlerden sonra  Emniyet Dikkat virüsü temizlenmiş olacaktır.

    hakan hakan (15394)