Emsisoft Anti-Malware'in yanında kullanmam gereken programlar var mı?

Merhaba,

Sistem koruması olarak Emsisoft Anti-Malware kullanıyorum. En iyi anti-virüs & anti-malware programlarından biri olsa da güvenliği yetersiz geliyor nedense. Emsisoft'un yanında kullanmam gereken güvenlik & korunma programları var mı?

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

Toplam 4 Cevap

Bence gerek yok. Anti-malware programları adındaki malware (zararlı yazılımların bütünü) ibaresinden dolayı tek başına yeterlidir. Crack olmasın yeterli. Her şeyin crackını kullan ama güvenlik yazılımının crackını kullanmamak lazım.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

Herhangi başka bir program kullanmana gerek yok Toprak zaten seni koruyan program olmaz genelde. Dünyanın en iyi yazılımını da kullansan virüsler her zaman bir adım önde olacak. Temel olarak şu ikisine dikkat etmende fayda var

  • Gerçekten şüpheli olarak gördüğün dosyayı çalıştıracaksan bunu sanal makina üzerinde yap.
  • Windows ve diğer yazılım güncellemelerini mutlaka yap.
alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • @alattin Kurmadan önce indirdiğim dosyayı virüstotal ve alternatif sitelerden taratıyorum. Hiç bir şey çıkmazsa sistem geri yükleme noktası oluşturup kuruyorum. toprak34 5 yıl önce

"@alattin Kurmadan önce indirdiğim dosyayı virüstotal ve alternatif sitelerden taratıyorum. Hiç bir şey çıkmazsa sistem geri yükleme noktası oluşturup kuruyorum. toprak34"

Aslında bu yaptıkların yeterlidir ama çok pipirikliler şüphelendikleri dosyaları ayrıca @alattin tavsiyesindeki gibi  sanal makinede çalıştırabilirler. Yada sisteme DeepFreeze programı kurulur ve ihtiyaç hallerinde o program kullanılır. Aynı işi gören başka bir programda olabilir. Mesela ben bu gibi durumlar için ShadowDefender isimli programı kullanıyorum. Sadece ihtiyaç olduğunda açıyorum. Giveaway vermişti, bazan gerekiyor ve yaptığı işten çok memnunum :)

Edit:

Altta yorum kısmında Junkware Removal Tool aracı bir antivirüs programıyla birlikte kullanabiliirmi diye sormuşsun.

Evet, kullanılabilir. Aynı sistemde antivirüs yazılımıyla bir arada Junkware Removal Tool zararlı yazılım temizleme aracını kullanmanın hiçbir mahzuru olmaz. Tersine artı fayda sağlayabilir.

"Junkware Removal Tool, Reklam yazılımı(adware),  Araç çubuğu (toolbar),  Potansiyel istenmeyen yazılım (PUP)  yazılımları temizlemek için kullanılan ücretsiz ve güçlü bir araçtır" (@murat)

Bilhassa istenmeyen toolbarlar (araç çubukları) ve reklam yazılımları için etkilidir:

Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? (tıkla)

temmuz temmuz (12505)
5 yıl önce cevaplandı

  • @temmuz Abi peki emsisoft'un yanında junkware removal tool'u kullansak olur mu? (antivirüs programı değil sanırsam, adwcleaner benzeri bir şey.) toprak34 5 yıl önce
  • Sorduğun soruya cevabım, özet olarak "evet". Daha fazlası için mesajımın alt kısmına bakarsın @toprak34 temmuz 5 yıl önce
  • @temmuz Abi mesela internetten yüksek boyutlu programlar indirdiğim de oluyor fakat bunları virüstotal gibi sitelerde taratamıyorum o zaman ne yapacağım? toprak34 5 yıl önce

Hiç bir program sana tam güvenlik sağlamaz. O yüzden dijital dünyada kendini rahat hissedebileceğin bir ortam olmayacak. Şüpheyi hiç bir zaman bırakmaman lazım.  Antivirüs programları temel koruma sağlar.

Program aramak yerine temel dijital güvenlik bilgini arttırman çok daha faydalı olacaktır.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • @murat Peki abi dijital güvenlik bilgimi arttırmam için bir kaynak var mı? toprak34 5 yıl önce
  • tek bir kaynaktan beslenemezsin. ama uzmanim.net 'te özellikle @alattin in paylaştığı ransomware vb. yazıları takip etmende fayda var. murat 5 yıl önce