Emsisoft Antivürüs Karantinaya Alınan Dosyalar

Emsisoft tarama sonucunda bazı dosyaları zararlı olarak değerlendirip karantinaya aldı ama ben karantinadaki dosyaları silmedim bu dosyalar zararlı yazılımlar içeriyor ise halen bilgisayarıma zarar verebilir mi ?

Not: Karantinaya alınan dosyalar C de temp klasörünün içindeydi bende yanlış tespit olabilme ihtimalinden dolayı karantina altındaki dosyaları silmedim.

Silmeli miyim yada karntina altında kalmalarının bir mahsuru yokmu eğer bu dosyalar temiz olduğu halde karantinaya alındıysa bilgisayarda herhangi bir problem çıkabilir mi?

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

Toplam 3 Cevap

  1. Karantinaya alınan dosya zarar verrimi sorusuna vermez fakat. silinmesi doğru olan
  2. Yanlış tesbiten dolayı silmedim dediniz Emsisoft Antivürüs yanlış tesbit yapmaz silmelisiniz
  3. Dosyalar temiz olduğu halde krantinaya alınmazdı  karantinaya alındı ise virüslüdür
  4. karantina altında kalmalarının mahsuru yok fakat karatinaya alınan dosya etkisizleştirilmiş durmasının size bir faydası olmaz
candan candan (4301)
7 yıl önce cevaplandı

    Bütün anti vürüsler yanlış ve son zamanlar yanlış üzerine yanlış yapmaktalar. Karantinaya alınan dosyalara ihtiyacınız varsa veya bir programınızın çalışmasını bozuyorsa. https://www.virustotal.com adresinden toplu tarama yaparak virüs olup olmadığını anlayabilirsiniz. Her uyarı ve karantina da virüs değildir (virüs olma ihtimali var) ihtiyatı ile karantinaya alınmaktadır.

    Benim yazdığım ufak programları daha dağıtımını yapmadan virüs diye silen veya karantinaya alan programlar ... antivürüs programı değildir. Piyasanın en sağlam antivürüs programı Windows Defender 'dır. Nedeni ise vürüsü tanıyor buluyor.. diğerleri kodlara göre yakınsa vürüs uzaksa değil düzeninde saçmalaktadır.

    kawamoto kawamoto (71)
    7 yıl önce cevaplandı

    • "Piyasanın en sağlam antivürüs programı Windows Defender 'dır" bir kaynağı olan bilgimidir yoksa şahsi değerlendirme ve yorumlamamıdır? Ben özelliklede Windows 10 işletim sistemlerinde daima defender tercih edilmeli taraftarıyım ve kendimde öyle yapıyorum (Sistemde bir-iki zararlı tarama programıda bulundurarak). Eğer Defender "en güvenilir" antivirüs bilgisi sağlam temellere dayalı bir bilgi ise dahada güvenerek kullanacağım. Var ise bununla alakalı bir kaynak döküman rica edeyim. Türkçe tercih ederim. temmuz 7 yıl önce
    • Windows Defender her zaman diğer antivirüslerin arkasından gelecektir. Microsoft'un asıl işi antivirüs geliştirmek değil. Windows Defender bilgisayarda hiç antivirüs programı olmamasından iyidir fakat gerçek işi antivirüs uygulaması geliştirmek olanlardan daha iyi bir ürün olamayacaktır. alattin 7 yıl önce
    • Şahsi değerlendirme ve bu konu üzerinde bolca İngilizce makale var. Türkçe her zamanki gibi kısıtlı, ama yine de bir kaç tane var. http://blog.tamindir.com/bilgisayarinizda-windows-defender-kullanmaniz-icin-5-gecerli-sebep_16776/ https://www.chip.com.tr/haber/windows-defenderi-kullanmak-icin-4-neden_64723.html http://www.sivaspost.com/haber/haftanin-teknolojik-gelismeleri?uid=3956 kawamoto 7 yıl önce
    • Bu arada ben hiçbirini kullanmamaktayım. İndirdiğim dosyaları total virüs ile kontrol ediyorum. Kafama takılanlar olursa Disassemble edip ne haltlar karıştırdığına bakıyorum, çok ihtiyacım olan programları bazı kötü özelliklerini engelliyorum. portlarımı manuel kontrol altında tutuyorum. Aldığım hiçbir bilgisayara format atmışlığım yok. 2008 , 2010 vede 2015 yılında aldığım laptoplar bir kere dahi format görmedi... sorunsuz çalışmaktalar. Daha piyasaya çıkmamış programı vürüs diye silen program antivürüs programı olamaz. Verilen paraya yazık. kawamoto 7 yıl önce
    • @kawamoto @alattin Kıymetli görüşleriniz ve düşünceleriniz için ikinizede teşekkür ediyorum. Bu hususla alakalı olarak kendi görüş ve düşüncelerimi bir yerlere koymak gerekirse ben ortalarda bir yerdeyim. Defender için ne @alattin kadar az güvene sahibim nede @kowomoto güveni kadar fazla güveniyorum. Özet ile söylersem -Windows 10 işletim sistemi yüklü PC'lerde- eğer para vererek kendini kanıtlamış bir antivirüs satın alınamıyorsa- Defender kullanmak en rasyonel olanıdır. Ücretli ama cracklı ve/veya ücretsiz olması cazibesiyle olur-olmaz antivirüslere meyledilmemelidir. Zira Defender hem genel olarak güvenilir ve koruma fonksiyonlarını yerine getirebilen bir antivirüstür hemde windows'a gömülü olarak gelmesi sebebiyle sistem ile azami uyumu gösterir; çalışması ve görev yapması problemsiz olur. Belki en güvenilir antivirüs olmamakla beraber bu sebeplerle cracklı ve/veya ücretsiz antivirüslere göre tercih edilmelidir. Bu arada @kawamoto kendisi bilir ama ona herşeye rağmen sistemlerinde bir real time antivirüs bulundurmasını, en azından Defender uygulamasını aktif hale getirerek real-time kullanmasını tavsiye ederim. Zira sistem koruması sadece download edilen dosyaların taranarak denetlenmesi ile olmaz. Daha önemlisi sistemin dışarıdan gelecek saldırılar karşısında korunması ve güvence altına alınmasıdır (Bunun için portların gözlenmesi ve kontrol altında tutulmasıda yeterli olmayabilir). Uzun seneler boyunca sistem formamatlamamak bunların aksini gerektirmez Bende uzun senelerden beri (1990'ların ortalarından beri) kullandığım sistemlerde öyle fazla format atma yollarına gitmem ama antivirüs programları kullanmayıda ihmal etmem :) temmuz 7 yıl önce
    • @kawamoto @temmuz Windows defender kötü demiyorum. Fakat antivirüs programlarını güçlü yapan veritabanları ve proaktif koruma sistemleridir. Örneğin yeni bir virüse karşı Malwarebytes'ın vereceği tepki, microsoft'tan çok daha hızlı olacaktırki bugüne kadar kişisel tecrübem bu yönde oldu. Tüm uygulamalar için tersine mühendislik yöntemleri ile dosyaları analiz etmeye çalışmak buna karşı zararlı ya da zararlı değil demek günümüz şartlarında imkansıza yakın. Bir uygulama binlerce dll dosyası barındırabilir. Hangisini analiz edeceksiniz? Buna ömür yetmez. Elbette bu @kawamoto'nun kişisel tercihi. Ben @temmuz ile aynı fikirdeyim. Sürekli uygulama yükleyen, internet,mail kullanan kişilerin mutlaka antivirüs yazılımı bulundurması gerekir. alattin 7 yıl önce
    • Başta şunu söylemek istiyorum "total virüs ile kontrol ediyorum" ve "Kafama takılanlar olursa Disassemble edip ne haltlar karıştırdığına bakıyorum" demişim. Disassemble etmek ise tersine mühendislik değil, Assembly olarak programı kontrol etmektir. Ayrıca antivürüslerin yakalamadığı boş geçtiği certificate.pfx vb gibi yöntemleri kullanan oldukça çok kötü amaçlı programlar var. Benim zamanım çok ve oldukça bilinçli olarak bilgisayar kullanmaktayım. Örneğin; kullandığım host dosyasını 2005 yılından beri hiç erinmeden güncellemekteyim. Örneğin; İnternet Seçenekleri> Gizlilik> Site Başına Gizlilik Eylemleri'ni girdiğim her site için ayarlıyorum (Türkiye'de bu ayarı kullanan kaç kişi var?). Örneğin: CCleaner programının bir nevi gelişmiş ayarları olan CCEnhancer'ı türkçeleştirenim ve gelişmesi için sürekli bulduklarımı yapımcısına iletirim vede bununla beraber CCleaner'ı çok iyi kendime göre özelleştirdiğim için windosum her kapanışında benim istediğim gibi pırıl pırıl oluyor. Dosyalarla ilginmeyi bir tarafa bırakalım, o dosyaların yaklaşık 200 civarında programın türkçeleştirmesini dahi erinmeden yaptım. Karşılığında ücretli olan programların anahtarları hediye olarak geldi. Sonuç; Bilinçsiz bilgisayar kullanma vürüsten daha tehlikelidir. kawamoto 7 yıl önce

    Temp klasörü içindeki tüm dosyalar önemsizdir ve Temp klasörü içindeki tüm dosyalar silinebilir.  Temp içindeki bir dosyada virüs uyarısı alıyorsanız karantinaya almadan doğrudan silebilirsiniz.

    Kısaca Temp klasörü Windows'un geçici dosyaları tuttuğu bir klasördür, önemli dosyalar tutulmaz, temp içindeki dosyaları elinizle de silebilirsiniz.

    Ayrıca karantinaya alınan dosyalar etkisiz hale getirilir yani bilgisayara artık zarar veremezler.

    alattin alattin (16984)