Emsisoft neden adf.ly gibi siteleri phishing sunucusu olarak algılıyor?

Merhaba,

adf.ly içeren linklere tıkladığımda emsisoft onları phishing sunucusu diye engelliyor. Niye böyle birşey yapıyor? Ayrıca ben VPN açıp girdim bir sıkıntı olur mu?

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    adf.ly çok uyduruk bir site. Nerde reklam amaçlı fake link var buraya gizleniyor. Emsisoft böyle bir şey yapıyorsa iyi yapıyormuş.

    #phishing genel olarak kimlik avı denilen bir yöntemdir. Kullanıcı adı ve şifre çalmak için bolca kullanılır.

    VPN seni zararlı kodlardan korumaz. Sana gizlilik sağlar.

    Phishing nedir?

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat abi peki ben hiç devam et'e tıklamadım sayfayı kapattım kredi kartı vs. bilgiside girmedim sıkıntı olur mu toprak34 5 yıl önce
    • @toprak34 hiç bir sıkıntı olmaz dostum murat 5 yıl önce

    Bu konuda kesin bilgim maalesef yok ama bir tahminde bulunayım. Phishing siteleri çoğunlukla niyetini belli etmemek için link.tl, adf.ly gibi servislerle kısaltılır ve piyasaya öyle sürülür. Bu nedenle güvenlik programları tarafından da zararlı olarak algılanması doğaldır.

    Sana bu konuda en doğru ve şeffaf bilgiyi @murat, @hakan ve @alattin verir.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho ad.fly linkine tıkladım fakat reklamı geç demedim. Ve herhangi bir kredi kartı vs. bilgisi de girmedim. Sıkıntı olur mu? toprak34 5 yıl önce
    • Her adf.ly linki zararlı olacak diye bir sıkıntı yok elbette. Herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum @toprak34 omercik 5 yıl önce
    • Bu arada ad.fly değil, adf.ly bunu düzelt sorunda @toprak34 omercik 5 yıl önce

    Doğrudan sorduğunun cevabı değil ama alt linkteki bilgileri edinmekte fayda var. Belki doğrudan alakalı değil ama bence yinede düşünülmeli. En azından güvenlik ve güvenirlilik bakımlarından..

    adf.ly hakkında (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      adf.ly gibi link kısaltma servislerinin arkasına zararlı linkler eklenebiliyor.  Hatta adf.ly bu tür aldatmaca linkler için en uygun ortamı sağlıyor.  Sahte indirme linkleri özellikle adf.ly gibi  para kazandıran bir servisin arkasına saklanıyor.

      adf.ly kendisi zararlı değil de kısaltılan link zararlı kodlar içeriyor olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

      alattin alattin (16999)