en güvenli veri koruma

merhabalar,

veri korumasıyla ilgili en güvenli ortam olarak hangisini kullanabiliriz? harici diskler veya araştırdığımda blu-ray disklerden hangisi daha güvenlidir?

hikmet hikmet (73)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sanırım yedekleme unitesi olarak kullanacaksınız ve veri güvenliğinden kastınız verilerin kaybolmaması, bozulmaması.  Yoksa siber güvenlik anlamında soruyorsanız bence her ikisi de aynı konumda.

    Harici diskler veri yedeklemek için daha mantıklı bir çözüm.

    Blu-Ray gibi teknolojiler zaman içinde ortadan kalkabiliyor. Harici diskler ise uzunca bir süre hayatımızda olacak gibi. Malum CD / DVD / Blu-ray derken görünen o ki bu tür optik çözümler bir zaman sonra hayatımızdan çıkıp gidecek.

    Bütçeniz uygunsa aynı anda her ikisini de kullanmak daha mantıklı.

    Ayrıca Google Drive gibi bir cloud çözümü çok daha güvenli olabilir. Bunu da düşünün.

    cemkara cemkara (4215)