En kolay driver bulma yöntemi. Donanım kimliği ile driver nasıl bulunur?

Aygıt yöneticisinde sürücü yüklenmemiş sarı ünlem işareti çıkıyor. Sürücüyü nasıl yüklerim?

Donanım Kimliği nedir? Donanım Kimliği nasıl bulunur?

Bir aygıtın Donanım Kimliği ile, uyumlu sürücüyü nasıl bulabilirim?

Aygıt yöneticisindeki "bilinmeyen aygıt" yazan sürücüyü nasıl yüklerim?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınız için gerekli olan sürücüleri bulmakta zorlanıyorsanız, nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız donanım kimliği ile çok kolay ve hızlı bir şekilde sürücülerinizi bulabilirsiniz. Sürücü bulmak için uygulayabileceğiniz en garanti yöntem budur.

    Donanım Kimliği Nedir?

    Donanım kimliği, her bilgisayar bileşeninin sahip olduğu kimliktir. Bu kimlikte o bileşeni üreten üretici fırma, bileşenin model kodu ve en sonda ise revizyon bilgisi yer almaktadır.

    Bir aygıtın Donanım Kimliği (Hardware ID de denilebilir) şu şekildedir:

    PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_080311AD&REV_01

    PCI\ = Aygıtın PCI arabiriminden bağlı olduğu anlamına gelir.

    DEV_0036 = Aygıtı belirten koddur. Bu kod üretici tarafından verilir.

    VEN_168C = Üretici firmayı tanımlayan eşsiz bir koddur. Buna Vendor denilmektedir.

    SUBSYS_080311AD = Bu kod, aygıt hakkında daha fazla ayrıntı içerir. Standart bir bilgisayar kullanıcısının işine yaramaz fakat bu kod sayesinde üretici, aygıt hakkında her türlü bilgiyi kasayı açmadan edinebilir.

    REV_01 = Aygıtın revizyon numarasıdır. Bu örnekteki aygıt görüldüğü gibi 01, yani daha ilk sürüm.

    Donanım Kimliği (Hardware ID) nasıl öğrenilir?

    • Bilgisayarınızın arama kutusuna devmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basın. Aygıt Yöneticisi karşınıza gelecektir.
    • Aygıt Yöneticisi'nden donanım kimliğini öğrenmek istediğiniz aygıtı seçip sağ tıklayın ve Özellikler deyin.

    • Gelen pencereden Ayrıntılar sekmesine tıklayın. Burada açılır menüden "Donanım kimlikleri" seçeneğini seçin.

    Resimdeki gibi karşınıza seçtiğiniz aygıta ait donanım kimliği gelecektir.

    Donanım Kimliği ile sürücü nasıl bulunur?

    Bazen belirli sebeplerden dolayı Aygıt Yöneticisinde bir aygıt üzerinde "bilinmeyen aygıt" şeklinde bir uyarı mesajı çıkar. Bu, o aygıta ait sürücünün yüklenemediği anlamına gelir. Bu tarz durumlarla karşılaştığınızda o aygıta ait donanım kimliği ile sürücüyü bulabilirsiniz. Donanım Kimliği ile sürücüleri kesin olarak bulursunuz. Ayrıca her donanımın kimliği kendine has olduğundan, yanılma payı yoktur. Sürücüler donanım kimliğine göre indirilir. Bu yöntem en garanti ve en kolay driver (sürücü) bulma yöntemidir.

    Donanım Kimliğine göre sürücü bulmak için arama motorlarında aygıtınıza ait donanım kimliğini aratmanız yeterli olacaktır.

    Örnek resimde çıkan sonuçlar:

    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_080311AD&REV_01
    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_080311AD
    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&CC_028000
    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&CC_0280

    Google veya Yandex arama motorlarında şu şekilde arama yapın:

    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_080311AD&REV_01

    Bu şekilde arattığınızda o aygıta ait en uygun sürücü karşınıza çıkar. Eğer çıkmazsa (ki %99.9 çıkacaktır) şu şekilde bir arama yapın:

    • PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_080311AD

    Yine herhangi bir sonuç çıkmazsa firma kodu (ven) ve aygıt koduna (dev) göre arama yapın. Karşınıza %100 sonuç çıkacaktır.

    • VEN_168C&DEV_0036
    omercik omercik (9418)