En uygun sanal bellek boyutu ne olmalı?

Çoğu yerde başlangıç boyutuna ramin 1.5 katı en büyük boyuta da ramin 3 katının yazılması gerketiğini okudum ancak ben 412.302 mb kullanılabilir alana sahipken neden sadece sınırlı bir miktar kullanmalıyım ?

bugradogann bugradogann (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sanal bellek, disk üzerinde bir dosyanın bellek, RAM, gibi kullanılmasıdır. Bilgisayarın RAM'i yeterli olmadığında Windows disk üzerindeki bu dosyaya yazmaya başlar ve bellek olarak kullanır.

    Neden az sanal bellek kullanmalısınız? Sanal bellek iyidir, hoştur ama yavaştır! Çok sanal bellek yavaşlık demektir.

    Bu sebepten bir bilgisayar sanal bellek kullanıyorsa performans kayıpları başlamış demektir. Çünkü HDD şuan için bir RAM ile aynı hızda değildir. HDD Ram'dan çok daha yavaştır. Bu sebepten RAM yetmezse ve sanal bellek kullanılmaya başlarsa bilgisayar yavaşlar.

    İşletim sistemi ihtiyacı doğrultusunda sanal bellek miktarını arttırır veya azaltır. Bu sebepten benim önerim sanal bellek ayarlama işlemini işletim sistemine bırakın.

    İdeal Sanal bellek miktarı işletim sistemine, sistemdeki RAM miktarına göre değişir:
    Microsoft 64 bit sistemler için sanal bellek miktarları

    • 1 GB'dan daha az belleğe sahip Windows XP, Windows Server 2003 için:
      Minimum sanal bellek miktarı Mevcut Ram X 1.5, yani mevcut ramin 1.5 katı. Örneğin sizin 1GB belleğiniz varsa, sanal bellek en az 1.5GB olmalı.
      Maksimum kullanılacak sanal bellek miktarı Ram X 3 veya Ram X 4. Yine 1 GB RAM'e sahip bilgisayar için en fazla ayrılacak sanal bellek miktarı 4GB
    • 1GB'dan daha fazla belleğe sahip Windows XP, Windows Server 2003 için:
      Minimum sanal bellek miktarı Mevcut RAM X 1
      Maksimum
      kullanılacak sanal bellek miktarı Ram X 3 veya Ram X 4
    • Windows 7, Windows Vista, Windows 2008, Windows 2008 R2 için:
      Minimum sanal bellek miktarı Mevcut RAM X 1
      Maksimum
      kullanılacak sanal bellek miktarı Ram X 3 veya Ram X 4
    • Windows 8, Windows 2012 Server, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 için:
      Minimum
      sanal bellek miktarı sistem bellek miktarınız ve çökme ayarlarına göre otomatik belirlenir. El ile yapılandırmanız önerilmez.
      Maksimum kullanılacak sanal bellek miktarı Ram X 3 veya Ram X 4

    Windows 10 için de benzer değerler söz konusu. Fakat sanal bellek kullanımı performansı düşürür. Sanal bellek çok kullanılıyorsa RAM yetersiz geliyor demektir.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

      Sanal bellek ile alakalı olarak detaylı bilgiye sahip değilim ama @alattin mesajındaki  "sanal bellek ayarlama işlemini işletim sistemine bırakın" tavsiyesine aynen katılıyorum. Sanal bellek hususunu bilmek elbetteki iyidir, faydalıda olabilir ama bence abartılmamalıdır. Bu tür küçük performans artışları ile kazanımlar için zaten sistemi genel olarak bakımlı halde bulundurmak fazlasıyla yeterli olur. Ayrıca sanal bellek şumu olsun bumu olsun gibi düşünmeye ve kafaya takmaya hiç gerek yoktur. Ben uzun senelerden beri PC kullanırım ve bugüne kadar hiç sanal belleğim ne kadardır diye merak ederek bakmadım. Sanada bunu tavsiye ediyorum :)

      temmuz temmuz (12505)