enc. uzantılı fidye virüsü girmiş şifrelendi tüm dosyalar

merhaba pc 2 gün önce türkcell ile bir virüs geldi ve tüm dosyaları şifreledi uzantısı enc. ne yapmamız gerekiyor

hasta hasta (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    .enc uzantılı dosyaları ancak varsa sistem geri yükleme noktaları üzerinden geri alabilirsiniz. Çünkü eğer sistemi Yönetici olarak kullanıyorsanız virüs bu noktaları siliyor. Yönetici (administrator) olarak kullanmıyorsanız o zaman bu noktaları silemiyor ve dosyalarınızı geri alabiliyorsunuz.

    ShadowExplorer nedir, nasıl kullanılır?

    Bunun dışında kullanılan şifreleme algoritmasının çok güçlü ve dünya genelinde henüz kırılamayan bir algoritma olmasından dolayı şifrelenen dosyaların şifrelerinin çözülmesi mümkün değil.

    Dosyalarınız çok önemli ise  fidye ödemeye razıysanız da mutlaka pazarlık yapın ve öncesinde bir şifresi çözülmüş dosyayı size göndermelerini isteyin.

    hakan hakan (15394)
    7 yıl önce cevaplandı

      Teşekkür ederim ilginiz ve aktardığınız bilgiler için pc xp ilk alındığı gün gibi sörvır pc yani tek bir oturum var yapılacak şey fidyeyi ödemek ozaman zaten yönlendirdiği sitede 1 dosyayı onlar şifresini çözüp anında geri gönderdi.

      hasta hasta (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Keşke zamanında yedek alsaydınız. Mutlaka pazarlık yapın. Sınırları zorlayın. Çok geçmiş olsun. hakan 7 yıl önce