ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

Google Chrome ile bazı sitelere bağlanmak istediğimde NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatası alıyorum.

Google Chrome'da NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasının sebebi ve çözümü nedir?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Google Chrome'da ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasının anlamı bağlanmak istediğiniz sitenin SSL sertifikasında sorun var demektir.

    ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatası sizin düzeltebileceğiniz bir hata değildir.

    ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasının genel sebebi şudur. Bağlanılmak istenen site bir SSL sertifikası almıştır. İnternette güvenli iletişimin sağlanması maksadıyla kullanılan SSL protokolü farklı şekillerde sitelere uygulanır.  SSL kullanan site SSL sertifikasını sadece uzmanim.net gibi ana alan adına almışsa, bu sertikayı alt alan adlarında kullanamaz.

    Örnegin uzmanim.net adresine SSL ile hatasız bağlanırken  yardim.uzmanim.net adresine  https ile bağlanırken hata alınır. Çünkü SSL sertifikası alt alan adında geçerli değildir.

    ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatası alıyorsanız, sorun sizin bilgisayarınızda değil, bağlanmak istediğiniz sunucuda yani web sitesindedir.

    murat murat (12492)