Eski bilgisayara hangi işletim sistemini kurmalıyım?

Merhaba arkadaşlar. Şu anda windows xp sp2 kullanıyorum ancak linux tabanlı bir işletim sisteminin daha faydalı olabileceğini düşündüm. Kıstasım ise performans ve kolay kullanılabilirlik. öyle görsellik falan önemli değil çünkü eski bir bilgisayarım var 13 yıllık. Bu arada kolay kullanılması tercihim çünkü annem ve babam kullanacak önceden linux deneyimleri yok. Sizce yoksa xp'de mi kalmalıyım yoksa İS'ni değiştirmeli miyim? Özelliklerini sıralayacağım bilgisayar için en uygun işletim sistemini önerebilir misiniz?

Not: Bu bilgisayarda sadece Chrome, Opera, Skype, PDF okuyucu, Teamweaver gibi programlar kullanılacak. Yani internet odaklı bir pc olacak. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

1- İşletim sistemi: XP Service Pack 2

2- İşlemci: İntel pentium 4 (2.8 ghz)

3- Hard Disk: 80 GB HDD

4- Ram: 3 GB DDR(1)

5- Ekran kartı: 512 MB (ATI)

6- Asus Anakart

alexandratroya alexandratroya (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Bu PC için en iyi ve uygun işletim sistemi Windows 7'dir. Rahatlıkla ve stabil olarak çalışacaktır. Hatta yapı olarak x64 (64 Bit) tercih edilebilirdi ama herhalde Pentium 4 işlemci bunu desteklemez. Service Pack ve Microsoft güncellemeleride ihmal edilmemelidir.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

      Windows 7 kaldırır mı ki? Şuan XP bile yarım yamalak çalışıyor?

      alexandratroya alexandratroya (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Hiç kuşkun olmasın. XP'den dahi daha performanslı çalışacaktır. Fakat eğer XP'ile problemli çalışıyorsa HDD ile ilgili bir kontrol ve test gerçekleştirmelisin. temmuz 8 yıl önce

      Windows 7 rahatlıkla çalışır. XP nin yarım yamalak çalışmasının nedeni kullanılan programlardaki xp uyumsuzluğu olabilir.

      namras namras (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        Eski yeni farketmez tüm pc'lerde en hızlı şekilde çalışacak şekilde yazdım winbuntu'yu denemenizi tavsiye ederim.Blog sayfamdan detayları inceleyebilirsiniz kolay gelsin.

        CPU: İntel pentium 4 (2.8 ghz) (64 Bit özelliği var rahatlıkla kurabilirsiniz.)

        forjest forjest (101)