Eski bilgisayarımda kullandığım HDD'yi yeni bilgisayarıma taktığımda sürekli BIOS'a geçiyor

Gigabyte marka anakartı olan eski bilgisayarımda kullandığım HDD'yi ASUS anakartı olan yeni bilgisayarımda kullanmak üzere (lisanslı Windows 7 Pro kurmak için) taktığımda (doğal olarak herşey farklı olduğundan) yeni bilgisayar sorun çıkardı. "Bu diske Windows'u yükleyemezsin" diye hata verdi. Sitenizden araştırmalar yaparak haberim oldu. İlgili bölümlerden aldığım bilgiler doğrultusunda yeni bilgisayarımı Windows 7 Pro diskiyle açtım, DOS ortamından "clean all" komutu ile tüm diski temizledim. Daha sonra 1 TB'lık HDD'ye Windows 7 Pro'yu kurdum ve en son etkinleştirme, güncellemeler ve driver yüklemelerini tamamladım. Tüm işlemler sorunsuzca halloldu diye sevinirken, şok edici bir sorun yaşadım: Bilgisayar her açılışta sürekli BIOS'a giriyor, BIOS'tan açılışın HDD ile yapılmasını ayarlıyorum ama sorun devam ettiği için aynı işlemleri 500 GB'lık bir başka HDD için gerçekleştirdim fakat yine aynı hatayla karşılaşıyorum. Kısacası bilgisayarım her açılışta BIOS'a giriyor ve oradan ileri gitmiyor. Kurulum sırasında açılıp-kapanma işlemlerinde hiçbir sorun çıkmamıştı, bunca zaman harcadıktan sonra ve tüm işlemleri zahmetlice bir süreç sonunda sorunsuz gerçekleştirdikten sonra neden BIOS'a yönlendiriyor ve Windows açılmıyor?

voltrano voltrano (26)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İsmail bey merhaba, ilginize teşekkür ederim. Tek HDD için uğraşıyorum. İlkinde sonuç alamayınca, ikincisini (ilkinde bir sorun olabilir düşüncesi ile) deneme amaçla kullandım. Uğraştığım HDD, benim müzik çalışmalarımda kullandığım, üzerinde programlarımın ve bir yığın vsti kurulu olan, şu anki haline getirmek için yıllar harcadığım bir HDD. Eski bilgisayarımda kapasite yetersizliğinden dolayı tam randımanlı kullanamadığım için yüksek kapasiteli yeni bilgisayarımda kullanabilirim diye düşündüm ama donanımlar tümüyle farklı olduğu için sorun yaşıyorum. Benim asıl istediğim, halen hazır vaziyetteki HDD'imi hiç formatlamadan, bazı değişikliklerle yeni bilgisayarımda da kullanabilmek; çünkü, bu tür HDD oluşturmak çok zaman ve emek istiyor, bir yığın sorunla boğuşuyorsunuz ve sizi çok uğraştırıyor. Oysa, yeni bilgisayarımda bu HDD'i kullanıp, müzik yapmak istiyorum. Bu çok önemli benim için... Donanım haber sitesinde sanıyorum, eski HDD'lerin, farklı donanımlı bilgisayarda da kullanılabileceği yazıyor ama açık ve net bir çözüm yolu sunulmuyor. Çaresizlikten, yeni bilgisayarda herşeyi yeni baştan kurmak gibi en azından 6 ayımı alacak bir çabaya gireceğim ama o da olmuyor.

    BIOS'a girdiğimde HDD tanımlamasını görüyorum. Dediğiniz gibi, demek ki HDD görülmemesi gibi bir sorun yok. Bunu yazınızdan anlıyorum. BIOS'a girdiğimde, dediklerinizi zaten denedim ama Boot bölümünde Harddisk Boot Priority gibi bir bölüm yok. Windows Boot Manager yazısını görüyorum, demek ki GPT disk ve BIOS türü de UEFI. Şimdi bu durumda, eski HDD'imi yeni bilgisayarımda kullanabilme olasılığım ön plana geçti. Bu konuda bilginiz ya da beni yönlendirebileceğiniz bir uzman var mı bu sitede?... Tekrar teşekkür ederim...

    Çözüm(18.09.2017)

    Çok sevgili arkadaşlar, yukarıda yaşadığım sorunun kesin çözümünü az önce buldum ve denedim, kesinlikle çözümdür. Şu an BIOS'u geçip, o kadar çok uğraştığım masaüstüne ulaşabildim. Artık yeni zorlu uğraşlara başlayabileceğim anlamına geliyor bu çözüm. :) Hemen paylaşayım istedim. Çaba harcayan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Başlangıçtaki sorunum eski Sata HDD'e, yeni ve donanımı farklı bilgisayarımda bir türlü Win 7 Pro'yu kuramamaktı, o sorunu bu sitedeki arkadaşlar sayesinde çözmüştüm. Bir sonraki aşamada BIOS'u geçemiyordum, o da aşağıdaki linkte açıklandığı üzere çözüldü... Bir sorun yaşadığımda, artık burası öncelikli danışma merkezimdir. Siteye emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ve sevgilerimle... https://www.asus.com/support/FAQ/1016356

    voltrano voltrano (26)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle bir bilgisayardan farklı bir bilgisayara geçtiğinizde, işletim sistemini yeniden kurmanız gerekecektir. Çoğu durumda işletim sistemi başlamadan zaten hata verir. Hata vermeyip açılsa dahi sistem kararlı çalışmaz ve sürekli aksaklıklar başınıza gelir. Çünkü kullandığnız anakart, ekran kartı, veriyolları vs.. birçok şey sistem değişikliği ile değişmiş olur. Harddisklere gelince siz eski harddisklerin yeni bilgisayalara uymaması gibi bir durumdan söz ettiniz. Dediğiniz şu şekilde olabilir. Eski harddiskler IDE denilen giriş çıkışlar ile bilgisayara bağlanıyorlardı, yeni sistemlerde ise Sata denilen arabirim kullanılıyor.Ancak bu durum gerçekleştiğinde eski harddiskler yeni sistemlere uymuyor diyebiliriz ki bunun da çözümü mevcut. Bunun dışında harddisklerin kaç yılında üretildiği gibi bilgiler bilgisayar tarafından çok önemli değil. Harddisk sağlıklı olduktan sonra eski/yeni farketmeksizin çalışacaktır. Sizin istediğiniz sanırım eski bilgisayardan yeni bilgisayara geçiş ve kullandığnız programları, uygulamaları,ayarları vs. gibi kaybetmek istememek. Bu dediğinizin olması için eski bilgisayar ile yeni kullanacağınız bilgisayarın donanımının benzer olmaları gerekir ki bu durumda çok olası değil gibi. Bu sebeple sizin eski verilerinizi kurtarmanız ve yeni sistemi kurarak eski haline kendiniz getirmeniz gerekecek gibi görünüyor. Süreç hakkında bizleri de bilgilendirmeyi unutmayın .(Not: Ayrıca Yukarıda Windows Boot Manager ise bölümlendirme stili GPT dir diye bir algı oluşmasın. Bu sadece bu şekilde görülebilir diye söylemek istedim.). @voltrano ismailsarp 6 yıl önce
    • Harddisklerde bağlantı sorunu,yeni bilgisayara uymama gibi bir sorun yok, her iki bilgisayarımda da SATA bağlantılarla kullanılıyor HDD'ler. Giriş yerleri ve kullanılan kablolar aynı... Sorun, farklı donanımlardan bir önceki bilgisayarda kullandığım HDD'i formatlamadan ve içindeki kurulu düzenle, daha kapasiteli yeni bilgisayarda da eskiden olduğu gibi kullanabilmek... voltrano 6 yıl önce
    • Sonuç olarak yine BIOS'ta UEFI'den Legacy geçişi yapmışsın. Yani @ismailsarp ın ifade ettiği şeyi.. Keşke günlerce kafa yormayıp bunun nasıl yapılacağını bir araştırsaydın veya sorsaydın. Daha kolay olurdu senin için, ya zorlanmadan bulurdun yada mutlaka birileri anlatırdı sana. Geçmiş olsun :) @voltrano temmuz 6 yıl önce

    Anladığım kadarıyla sizin toplamda 2 adet  ; 500 GB ve 1 TB lık harddiskleriniz bulunmakta. İkisine de işletim sistemini kurdunuz. İşletim sistemini kurduğunuzu düşünürsek bilgisayarınız harddiskinizi aslında görüyor. Bilgisayarın harddiskleri BIOS ortamında görünmezse o zaman yapabileceğiniz bir durum olmaz ve donanımsal bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sizin durumunuzda sanki açılış sıralamalarında bir sorun olduğu ve bu sebeple harddisk ile başlayamadığı gibi bir durum mevcut.Aklıma gelen bazı çözüm önerileri;

    • BIOS ortamına girin ve ilk sıraya başlamasını istediğiniz harddiski seçin. Ayrıca Boot bölümünün altında bulunan Harddisk Boot Priority kısmına gelin ve yine ilk sıraya başlamasını istediğiniz harddisk seçin. Harddisk Boot Priority harddiskler içinde öncelik sıralamasıdır. Örneğin taktığınız bir USB bellek bile burada listelenebilir ve ilk sırada olabilir.
    • Bilgisayarınızı GPT disk bölümlendirmesi ile mi kurdunuz, yoksa MBR disk bölümlendirmesi ile mi? GPT disk ise BIOS ortamında Boot sıralamasında Windows Boot Manager yazısını görebilirsiniz. Bunu ilk sıraya almanız gerekir. Aynı şekilde Harddisk Boot Priority kısmında da ilk sıraya almanız gerekir. GPT kurulum yaptıysanız BIOS türünün UEFI, MBR kurulum yaptıysanız da Legacy moduna almak çözüm sağlayabilir.
    ismailsarp ismailsarp (6010)