Eski masaüstü bilisayarımdan harddiskimi çıkarttım. Bu harddiski başka masaüstü veya laptop PC'ye takabilirmiyim? Bilgilerimi alabilir miyim? Nasıl?

Harddisk Markası : samsung 160gb/7200rpm/8M

mertylmz2929 mertylmz2929 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Eğer hardisk 2.5" ise problem olmaz, laptop'a takabilirsin (İknci sabit disk olarak değil. Laptoplarda normal olarak tek disk olur ama son zamanlarda biri ssd olmak üzere iki disk desyekleyen laptoplarda var ki böyle olursa ikinci diskte olabilir). Ama masaüstü PC'lerde eğer özel bir kasa falan değilse 2.5" değil 3.5" sabit diskler desteklenir ve kullanılır (sen bunu küçük boyutlu disk, büyük boyutlu disk olarak anla). Eğer böyleyse masaüstünden çıkaracağın diski doğrudan laptopa takamazın, dahili laptop diski olarak kullanamazsın. Ama bu sabit diski 3.5" boyutlu disk için bir USB disk kutusu kullanarak laptop'ında harici disk olarak kullanabilirsin (Sabit disk 2.5" ise bu defa 2.5" uyumlu disk kutusu gerekecektir):

    Disk kutuları (tıkla)

    3.5 inch Harddisk Kutusu Açılışı ve Kullanılması detaylı inceleme - video (tıkla)

    Verilerini eğer sözkonusu sabit diskini formatlamazsan alabilirsin, başka bir depolama aygıtına ve PC'ye aktarabilirsin. Bunun en kolay ve problemsiz yoluda bir harici disk kutusu kullanmak suretiyle olur.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      3,5" benim harddiskim. ben bu harddiski sadece içindeki dosyaları görmek için çalıştırmak istiyorum. bunu nasıl yapabirim bir video önerebilir misiniz

      mertylmz2929 mertylmz2929 (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Mesajıma video ilave ettim, bakabilirsin. Eğer disk kutusu alamam dersen bu sabit diski kasadan çıkararak başka bir masaüstüne - onunda kasasını açarak- ikinci hardisk olarak takabilirsin, bu şekildede verilerine ulaşabilirsin. temmuz 6 yıl önce
      • Link bozuktu, düzelttim. temmuz 6 yıl önce
      • çok teşekkür ettim. çok yardımcı oldun iyi akşamalr mertylmz2929 6 yıl önce
      • Sanada.. temmuz 6 yıl önce

      evet takabilirsin,eğer pc den başka pc ye takacaksan diskin türüne göre bağlantı kablosu alacaksın (ıde-sata-ssd) ve bir başka pc ye takacaksın zor bir iş değil ama dikkat gerektiriyor,,laptop ta yada harici olarak kullanmak istersen enerji kaynağı ve bağlantı kablosu sağlayan aparatlar var hemen hemen çoğu yerde satılıyor

      shai shai (1)