Eski sürüm Office ile oluşturulmuş belgeler yeni sürüm Office'te açılır mı?

Microsoft Office 2000 ile oluşturulmuş dosyalar Microsoft Office XP ile açılır mı?

Microsoft Office 2003 ile oluşturulmuş dosyalar Microsoft Office 2007 ile açılır mı?

Microsoft Office 2010 ile oluşturulan dosyalar Microsoft Office 2013 ile açılır mı?

 Microsoft Office 2013  ile oluşturulan dosyalar  Microsoft Office 2016 ile açılır mı?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eski sürüm Office ile oluşturulmuş belgeler yeni sürüm Office'te açılır mı?

    Windows ürünlerinde ve yazılım dünyasında genel bir işleyiş vardır:

    Yazılımlar her zaman kendinden daha önce ki, eski sürümler ile oluşturulan belgeleri açarlar. Örneğin Microsoft Office 2013  ile oluşturulan dosyalar Microsoft Office 2016 ile açılabilir.

    Yine Microsoft Office 2010 ile oluşturulan dosyalar Microsoft Office 2013 açılabilir.

    Fakat tam tersi söz konusu değildir. Yani eski sürüm yeni sürüm ile oluşturulan dosyaları genel olarak açamaz. Bazı istisna durumla söz konusudur.

    Örneğin Microsoft Office 2016 ile oluşturulan belgeler Microsoft Office 2010 ile açılamaz. Yine  Microsoft Office 2013 ile oluşturulan belgeler Microsoft Office 2007 ile açılamaz.

    Bazı uygulamalar eski sürüm ile uyumlu kaydetme özelliğine sahiptir. Eğer belgeyi oluşturan kişi, eski sürüm ile uyumlu kaydetmişse bu dosya alt sürümler ile de açılabilir.

    hakan hakan (15394)