Ethereum Classic (ETC) madenciliği nasıl yapılır? ETC nasıl kazılır?

Ethereum Classic madenciliği yapmak için neye ihtiyacım var?

ETC madenciliği yapsam ne kadarlık bir kazım elde ederim?

ETC madenciliği sonunda ne kadar kazanırım?

ETC madenciliği nasıl yapılır?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ethereum Classic madenciliği yapmak için neye ihtiyacım var?

    Öncelikle ETC madenciliği için uygun ekran kartınızın olması lazım. 4 GB altı ekran kartları ile ETC kazılabiliyor. Ve tabii ki de ETC cüzdanınızın olması lazım. Cüzdan için Binance'ı kullanıyorum, isterseniz sizde Paribu, BTCTurk veya cüzdan uygulamalarındaki cüzdanı kullanabilirsiniz. Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki linke tıklayarak ETC cüzdanınıza ulaşacaksınız.

    Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra sağ tarafta ETC cüzdanınız gözükecek:

    Bu sizin ETC cüzdan adresiniz, bu bir kenarda kalsın.

    ETC madenciliği yapsam ne kadarlık bir kazım elde ederim?

    Öncelikle ekran kartınızın bunun için ne kadarlık bir kazım yaptığını hesaplayan siteye gitmelisiniz. Buraya tıklayarak kendi ekran kartınızı seçin ve aşağıdaki sekmelerden ETC kısmını bulduktan sonra orada kaç MH/s kazım yaptığı yazar.

    Ben 26.48 MH/s'lık bir kazım yapıyormuşum ve 124 Watt güç harcıyormuş. Ancak düzgün bir OC+UV ile 76W güç harcayıp 30~ MH/s'lık bir kazım gücü elde ediyorum. Ekran kartınızın MH/s gücünü ve çektiği gücü gördüğümüze göre şimdi bunu hesaplamada. CryptoCompare adlı siteye gidip buraya gereken bilgileri yazıyoruz.

    • Hashing Power kısmına MH/s yazıyorsunuz.
    • Power Consumption bölümüne Watt cinsinden ekran kartınızın çektiği gücü yazıyorsunuz.
    • Cost per kW/h kısmına KiloWatt saatte harcanan elektriği dolar cinsinden yazıyorsunuz. 80 kuruş falan olması lazım dolara çevirince 0.12 - 0.1 dolar falan.
    • Pool Fee kısmına ise %1 yazıyorsunuz. Kullanacağımız havuz %1'lik bir pay aldığı için.

    En sonunda ben 25.14 dolar aylık bir kazım elde ediyorum, kârı elektriği çıkarınca 18.57 dolar elime kalıyor.

    ETC madenciliği nasıl yapılır?

    Miner yazılımını indirerek işe başlıyorsunuz. Ben NBMiner kullanıyorum. ( Eğer Miner programında anormal değerler alıyorsanız farklı bir miner programı deneyin )

    Programı indirip masaüstüne klasör olarak çıkartın. Start_etc.bat dosyasına sağ tıklayıp "düzenle" seçeneğine basın.

    Yukarıda da anlattığım üzre .bat dosyası şu şekilde düzenlenecek:

    • nbminer -a etchash -o stratum+tcp://etc.2miners.com:1010 -u CÜZDAN ADRESİ.WORKER -log

    2Miners havuzunu kullandığımızı unutmayalım. Kaydedip çıkalım ve bat dosyasını çalıştıralım.

    Ethereum Classic madenciliğine başlamış olduk. Beyaz yazılar içerisindeki terimlerin anlamı şu şekilde;

    • ID: Tek ekran kartı kullanıyorsanız 0'dır, 3 ekran kartı ile yapıyorsanız 0,1,2 olarak devam eder.
    • Device: Ekran kartınız.
    • Hashrate: MH/s cinsinden kazım hızınız.
    • Accept: Kabul edilen paylaşımlar ( Share ).
    • Reject: Reddedilen Share'lar, anormal durum olduğunda burası değişir.
    • Inv: Invalid Share.
    • Powr: Mining esnasında çekilen güç miktarı Watt (W) cinsinden.
    • Temp: Temperature yani santigrat cinsinden sıcaklık değeri.
    • Total: Toplam kazım hızınız.
    • Uptime: Geçen süre.
    • CPU: CPU kullanımı.
    • 10m: Son 10 dakikanın MH/s oranı.
    • 4h: Son 4 saatin MH/s oranı.
    • 24h: Son 24 saatte kazım oranı.
    • etchash: Algoritma.
    • On Pool: Havuza bağlı.

    Kazım istatistiklerine bakmak için buraya tıklayarak "Cüzdan adresiniz" yazan yere ETC adresinizi yazarak istatistiklerinizi öğrenebilirsiniz.

    Gördüğünüz gibi ilk share'da havuzda istatistiklerim görünmeye başladı. Mevcut Hashrate az gibi görülebilir ona bakmayın nasıl bir hesaplama yöntemi var bilmiyorum. Önemli olan programdaki hashrate değeri. Mesela şu an 26 MH/s kazım yapıyorum ama 14.5 MH/s gözüküyor, bu değer share paylaşıldıkça değişiyor kafanıza takmayın.

    Bu havuz yerine başka havuz kullanmak isterseniz güvenilir havuzlar bunlardır;

    • Nanopool
    • F2Pool
    • Ethermine
    • HiveON pool
    hydra hydra (3800)