Ev internetini diğer bireylerden ayrı kullanmak

Başlık çok açıklayıcı değil ana durumu şöyle açıklayayım;

Sıkıntı babamın, evde 5 Kişiler ve türktelekom (75GB) interneti kullanılıyor evde. Kardeşlerim internetin kotasını 5-10 günde bitiyorlar. Babam akşam işten geldiğinde kotası bitiği için yavaşlayan interneti kullanamıyor.

Şimdi olur mu acaba dediğimiz şu, interneti gündüz ve akşam olarak sınırlayabilirmiyiz acaba,

veya

kotayı ikiye bölüp iki ayrı şifre ile kullanabilirmiyiz. Bir şifre ile 35GB babam kullansın diğer şifre ile 40GB kardeşlerim kullansın,

veya sizin önerebileceğiniz alternatif varsa onları da deneyebilirim

Teşekkürler..

aserifkuzu aserifkuzu (188)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kota üzernden sınırlaman mümkün değil. Yani en azından bunu her bilgisayara bir yazılım yüklemeden yapman mümkün değil.

    NetLimiter, bitmeter2 gibi basit programlar ile PC bazında kota koymak mümkün olur. Ama tabi evde mobilden giriş de mümkündür. Bunlar için ayrıca yazılım bulmak gerekir.

    Bana daha mantıklı gelen ise MAC adresi üzerinden toplam bant genişliğini limitlemek. Genelde güncel modemlerde bu özellik var. Enable Bandwidth Control /  Bant genişliği kontrol adı ile modemde bulunur.  Modem üzerinden XXX MAC adresine sahip cihaz 24Mbs bant genişliğinden sadece 3 Mbs kullanabilsin gibi bir ayar yapabiliyorsun. Böylelikle indirme hızını limitlemiş olacaksın. Toplamda da genel bir kota uygulamış gibi olacaksın.

    @ismailsarp Tp Link W9970 Modem Hız sınırlaması yapmak linkinde bir çözüm paylaşmış faydası olacaktır.

    Ek: Şuan bağlı bulunduğum TD-W9970 arayüzü yukarıda verdiğimden farklı. Sanırım farklı firmware yüzünden. Bende işine yaraması açısından bu arayüze uygun anlattım: TD-W9970 modemde bant genişliği /internet hızı nasıl ayarlanır? linkinden ulaşabilirsin.

    hakan hakan (15409)