Excel'de bir listeye karşılık gelecek sayı atama

Merhabalar,

Örnek bir çalışma ile problemimi özetlemeye çalışayım. 2 farklı listemiz var: Şehir ve Plaka Kodu. Buradaki Şehir sütununda Şehir Listemizden seçim yaptırabilmek için Veri bölümünden veri doğrulama yaptım. Yani şu anda listeden Şehir seçebiliyoruz.

Bu noktada istediğim şudur; Şehir seçtiğimde yan sütuna otomatik olarak o şehrin Plaka Kodu nun gelmesini istiyorum.

Yardımınızı rica ederim.

(EĞER vb bir kaç deneme yaptım ama bir türlü çözemedim.

hsnksm hsnksm (3)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    düşeyara formülünü uygulayabilirsiniz.

    mesela iller A sütünunda olsun (A1 den A85). Plakalar B sütunuda (B1 den B85).

    A sütunundaki illerden birini C1 satırına yazdığınızda yada seçtiğinizde D1 satırına plakanın gelmesini istiyorsanız.

    =düşeyara(C1;A1:B85;2;0)

    formülü istediğiniz sonucu verecektir

    me38 me38 (16)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba, Yanıtınız için teşekkürler. Sondaki 2;0 olayını anlamasam da farklı sayfada deneyip yaptım ve oldu. Çok teşekkürler. hsnksm 8 yıl önce