exper karizma A5V-C83 modelli laptop bios güncelleme

exper karizma A5V-C83 modelli laptop bios güncelleme windows 10 üzerinden nasıl flash belleksiz güncelleyebilirim laptopumun üretici firma sitesinde çıkmıyor bios

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Üreticinin / satıcının sitesinde güncelleme dosyası yoksa o marka model için artık BIOS güncellemesi yapılmıyor olmalı @farurhenho bilgisi doğrudur. Eğer böyle bir güncelleme çıkartmış olsaylardı kendi destek sayfalarına bunu neden ilave etmeyeceklerdi, böyle düşünmek lazım. Başka sitelerden muadil yada uyduruk - sahte BIOS güncellemelerini yapmaya kalkışmak hiç doğru olmaz, bu tür denemeler BIOS çökmesine yol açabilir, bunun sonucundada PC hiç açılmayabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • formattamı atılamaz @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • BIOS çökerse başta sabit disk olmak üzere açılışta hiçbir donanım görülmez ve haliyle bunların herhangi bir fonksiyonları olmaz. Buda o haliyle PC'de hiçbir şeyin yapılamayacağı manasına gelir @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • teşekkürler @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce

    BIOS güncellemesi flash disk olmadan yapılamaz. Üreticinin sitesinde güncel BIOS sürümü yer almıyorsa demekki o laptop için güncelleme desteği kesilmiştir.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Exper Karizma PC'leri bilmiyorum ama PC yada anakart model ve markasına göre flash bellek ihtiyacı olmadanda BIOS güncellemesi için yapılmış küçük bir programcık (tool) vasıtasıylada BIOS'lar güncellenebiliyor. Mesela Asus laptoplar böyledir (Bu PC'lerde BIOS güncellemelerinde WinFlash isimli tool kullanılır veya kullanılabilir). Bu sebeple "flash bellek olmadan BIOS güncellemesi yapılamaz" genellemesi doğru olmaz. temmuz 6 yıl önce