Exper Karizma laptop klavyesinde W tuşu çalışmıyor

merhaba arkadaşlar benim laptopumun klavyesinde w tuşu çalışmıyor gecenin bir yarısı belki virüs vardır diye format attım format işlemi bittikten sonra bilgisayar adı girin bölümüne w tuşu ile bastım klavyeden işlemedi daha önceki sorularımda d tuşu zor basıyordu onu çözdüm ama w tuşunu çözemedim w tuşunda hiç bir sertlik yok diğer tuşlar gibi basıyor pro evolution soccer 2017 oynuyordum arapas tuşu ise w di w tuşu arapas atmamaya  başladı kilitlenme gibi bir sorun olabilirmi yoksa meftamı oldu yardımlarınızı bekliyorum not w tuşunu ekran klavyesinden işliyorum bilgisayarımda yüklü olan programların resminide alt tarafta veriyorum

gorele28 gorele28 (387)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Önce harici bir klavye ile dene. Eğer problem sürüyorsa laptop'ının klavyesini donanım olarak değiştirmen gerekecektir.

    Harici klavye ile aynı problem yaşanmazsa sistemini probblem öncesine geri yükleyerek düzelmeyi sağlayabilirsin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistem geri yükleme yapılamazsa veya bu yoldan çözüm olmazsa problemin düzeltilmesinde kesin çözüm, son çare olan PC'ye format çekilir ve işletim sistemi yeniden yüklenir. Fakat tekrarla belirtiyorumki bu çözümlere ilk olarak harici klavye denemesi yaptıktan sonra duruma (yada bu denemenin sonucuna) göre başvurulur yada başvurulmaz laptop klavyesinin değiştirilmesi yoluna gidilir.

    Dikkat: "Bilgisayar adı girin" sırasında Türkçe işletim sisteminde normalde Türkçe karakterler kullanılır. "W" harfi bu sebeple yazılamamışta olabilir. Windows ortamında başka yazımlarda bu harfin yazılması yine denendimi?

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Harici klavyeyide dene @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • Zaten ilk olarak harici klavye denemesinde bulunmalıydın @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • sistem geri yüklemede yaptım @temmuz bey formatta attım yazdım @temmuz bey gorele28 5 yıl önce
    • Harici klavye dedim yahu :) @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • harici klavye mevcut değil şuan elimde @temmuz bey gorele28 5 yıl önce
    • USB kablolu yada kablosuz, dışarıdan takılan klavye.. Sende yok ise komşularından alır ve onunla denersin. @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • Ama sen bu halde çok ümitli olma. Zira format ilede çözüm olmadıysa problem % 99 laptop klavyesindeki fiziksel problem sebebiyle demektir (Geriye % 1 ihtimal ne olabilir onu bende bilemiyorum. Kesin konuşmamak için öyle bir pay bıraktım) @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz hocam arkadaş anladığım kadarıyla önce sistemine format atıyor hiçbir sorun yokken, formattan sonra W tuşu çalışmamaya başlıyor. omercik 5 yıl önce
    • Ama olmaz öyle şey @farurhenho Eğer format öncesi klavye problemi yoksa format sonrasıda olmaz temmuz 5 yıl önce
    • "gecenin bir yarısı belki virüs vardır diye format attım format işlemi bittikten sonra bilgisayar adı girin bölümüne w tuşu ile bastım klavyeden işlemedi" demiş. Yani bilgisayarına "virüs var" düşüncesiyle format atmış, ondan sonra W tuşu çalışmamaya başlamış eğer yanlış anlamadıysam. omercik 5 yıl önce
    • Zaten problemin yazılımsal veya işletim sistemiyle alakalı olmadığı, donanımsal ve fiziksel olduğu çok güçlü ihtimal olarak görülmekte @farurhenho @gorele28 temmuz 5 yıl önce
    • Evet ama formattan önce sorun olmaması, formattan sonra sorun olması kafa karıştırdı biraz omercik 5 yıl önce
    • Yanlış bilgilendirme yada tesadüf olabilir @farurhenho temmuz 5 yıl önce
    • Konuyu editledim @gorele28 , yeniden bakarsın. Sende bak istersen @farurhenho , belki seninde benzer görüşlerin vardır. temmuz 5 yıl önce
    • "gecenin bir yarısı belki virüs vardır diye format attım format işlemi bittikten sonra bilgisayar adı girin bölümüne w tuşu ile bastım klavyeden işlemedi" dedim ama bu yazdıklarımın basında arkadaşlar benim laptopun klavyenin W tuşu çalışmıyor demişim yani formattan önce de çalışmıyordu w tuşu @farurhenho evet denedim @temmuz hiç bir yerde çalışmıyor ne facebook mesaj laşmada ne not defteri gorele28 5 yıl önce
    • Sen de öyle bir cümle yazmışsın ki amacından farklı anladım. Zannettim ki sorunsuz çalışan sistemine "belki virüs vardır" düşüncesiyle format attın, ondan sonra böyle sorun oluşmaya başladı. Nokta, virgül koymayınca cümlenin anlamı baştan aşağı değişiyor @gorele28 omercik 5 yıl önce

    Belki bir ihtimal klavyenin sürücüsünü güncellemek, güncellenmişse eski sürücüye geri dönmek, yahut tamamen kaldırıp yeniden yüklemek sorunu çözebilir.

    İlk önce klavyenin sürücüsünü bulursun. Aygıt Yöneticisinden Klavyeler bölümü altında yer alır.

    klavye sürücüleri

    Burada ilk önce sürücüleri güncelleştir'e tıklayıp klavye sürücülerini güncellersin. İşe yaramazsa sürücülere sağ tıklayıp Özelliklere girersin ve eğer aktifse "sürücüye geri dön" butonuna tıklarsın.

    O da olmazsa yine klavye sürücülerine sağ tıklayıp "kaldır"ı seçtikten sonra bilgisayarını yeniden başlatırsın. Böylece klavye sürücüleri yeniden yüklenmiş olur.

    Eğer ona rağmen hala çözülmediyse tekrar format atmanı tavsiye ederim. Formattan sonra da çözülmezse artık yapacak bir şey yok klavyenin problemli olduğunu göz önünde bulundurabiliriz.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Daha önce benzer bir konu vardı Klavyemdeki m,j,h,y,u harfleri çalışmıyor.

      Şimdi buradaki gibi ben de senin bir donanım sorunu yaşadığını düşünüyorum. Format atmışsın ve hâlâ w tuşun çalışmıyor.

      Daha önce de d tuşu çalışmıyor / zor basıyormuş.  O sebepten senin sorunun %99 fiziksel bir problem. Sürücü, virüs vb gibi durumlarda klavyenin zarar görmesi çok nadirdir. Ben neredeyse bu yaşıma, sektörel deneyime bakaraktan hiç virüs sebebi ile klavyenin bir ya da bir kaç tuşunun çalışmadığını görmedim.

      hakan hakan (15424)