Explorer_1.exe nedir? Explorer_1.exe virüs mü?

Windows 7 işletim sisteminde görev yöneticisi açtığım zaman explorer_1.exe adında bir uygulama işlemcinin, CPU'un %50'sini kullanıyor.

Bilgisayarımda arattığımda

C:\windows\explorer_1.exe yolu üzerinde Windows klasörü altında görünüyor. Zaman zaman CPU kullanımı %100'e varıyor.

explorer_1.exe nedirexplorer_1.exe virüs mü? explorer_1.exe dosyasını silsem bir sorun olur mu?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    explorer_1.exe nedir? explorer_1.exe virüs mü?

    explorer_1.exe  Trojan.Win64.BitCoinMiner virüsüne ait bir dosyadır ve oldukça tehlikelidir. Trojan özelliğine sahiptir. Bu yüzden kötü niyetli birileri bilgisayarınızın kontrolü ele geçirebilir.

    explorer_1.exe bir tür malware yazılımdır. CPU ve GPU fazlaca kullanır. Farklı virüs programları tarafından şu adlarla tanınır:

    AhnLab V3 Security - Trojan/Win64.BitCoinMiner

    Dr.Web - Tool.BtcMine.137

    Malwarebytes - Riskware.BitcoinMiner

    Avira AntiVir - TR/BitCoinMiner.Gen

    avast! - Win32:Miner-B [PUP]

    AVG - Skodna.BitCoinMiner

    Baidu Antivirus -  Trojan.Win64.BitCoinMiner

    ESET NOD32 - Win64/BitCoinMiner (variant)

    McAfee -  Artemis!70491264F024

    McAfee Web Gateway - Artemis!70491264F024

    Trend Micro House Call -  TROJ_GEN.F47V0109

    explorer_1.exe  malware yazılımının Trojan özelliği vardır. Kötü niyetli kişilere uzaktan bilgisayarınızın kontrolünü sağlar. Aynı zamanda GPU ve CPU birimlerini kullarak BitCoin üretir. BitCoin bir tür dijital para birimidir.  Bilgisayarınızın donanımını kullarak kötü niyetli kişiler için köle bilgisayar olarak çalıştırır.

    Malware, virüs, trojan, rootkit gibi zararlı yazılmlara verilen genel bir addır.

    explorer_1.exe nasıl temizlenir?

    Bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. öncelikle bellekteki explorer_1.exe dosyalarını etkisiz hale getirmek gereklidir. Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın.
      RKill nedir? RKill nasıl kullanılır?
    2. Rkill çalıştırdıktan hemen sonra, Dr Web CureIt ile bilgisayarınızı tam tarama modunda tarayın.
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
    3. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    4. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?
    5. Sorun hala devam ederse bir de bunu deneyin: Combofix nedir? Combofix nasıl kullanılır?

    yukarıdaki işlemlerden sonra explorer_1.exe yani  Trojan.Win64.BitCoinMiner virüsünden kurtulacaksınız.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat aynı sorun bendede var.
      Program'ı görev yöneticisinden kapatıyorum birdaha açılmıyor.
      Sanırım sadece açılışlarda açılan bir virüs. Bilgisayar her açıldığında devreye giriyor. CPU %50 Kullanıyor Hatta dediği gibi %100 bile olabiliyor.

      İstenilen işlemleri yerine getirdim tek tek sırasıyla fakat başarılı olmadı.. Hala mevcut :(

      metallica metallica (3)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Atladığınız bir aşama olabilir mi? Bir de 5.adım ekledim. Onu dener misiniz? sonucu bildirirseniz sevinirim. cemkara 10 yıl önce