Extended Update nedir, kaldırmalı mıyım?

Yüklü olan programlarda Extended Update adında bir program var. Extended Update nedir?

Extended Update gerekli bir program mı? Extended Update kaldırmalı mıyım?

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Extended Update Nedir?

    Extended Update, Windows Kullanıcı Hesap Kontrolünü devreden çıkartan ve sürekli çalışan potansiyel olarak istenmeyen bir programdır. Hoolapp firması tarafından geliştirilmiştir. Extended Update programı Google Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tarayıcılara eklenti kurar. Bu eklentiler ile kullanıcılar sürekli reklam pencerelerine maruz bırakılır.

    Özellikle Google Chrome tarayıcısına GoSaavvee 2.0, NoeXtCuiuop 1.0 gibi  tuhaf isimlerde eklenti yükler.

    Bu eklentiler kullanıcılara reklam göstermek için kullanılır.

    Extended Update  diğer potansiyel istenmeyen yazılımlardan daha tehlikelidir. Windows güvenlik duvarına kendini ekleyerek reklam sunucularına bağlanırv ve bu sunucular üzerinden çektiği reklamları kullanıcılara gösterir.

    Extended Update ayrıca bazı anti-malware programları tarafından da malware olarak tespit edilir.

    Extended Update C:\users\user\appdata\roaming\updaterex\updateproc klasörüne kurulur. Bu klasörde şu dosyalar bulunur. Bu dosyaların çoğu malware sınıfındadır.

    • updatetask.exe
    •  __searchresultsDx.dll
    • __searchresultstb.dll
    • searchresultsDx64.dll
    • searchresultstb64.dll
    • uninstall.exe

    Extended Update programını kaldırmalı mıyım?

    Extended Update bir tür malware programdır. Kesinlikle kaldırılmalıdır.

    Extended Update nasıl kaldırılır?

    Extended Update  kaldırmak için şu adımları izleyin:

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Çalıştır ekranına appwiz.cpl yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Açılan yüklü programlar listesinden Extended Update programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır!ı seçin.

    Daha sonra mutlaka bilgisayarınızı Malware taramasından geçirin:

    Reklam virüslerinden kurtulmak için;

    1. Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
      Malwarebytes nedir nasıl kullanılır
    2. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır
    3. Ayrıca ikinci bir kontrol için Emsisoft anti-malware  programı ile bilgisayarı taratabilirsiniz.
    cemkara cemkara (4215)