Facebook arkadaşlık isteği ve mesaj özelliği tamamen kapatılır mı?

Facebook'ta herkese açık olan arkadaşlık isteğini ve mesajlaşma butonunu tamamen kapatabilir miyim? Bu mümkün mü?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook arkadaşlık isteği almayı tamamen kapatabilir miyim?

    Facebook’un amacı arkadaşlarınızı bulup onlarla iletişim kurmak olduğu için arkadaş ekle özelliğini tamamen kapatamazsınız. Facebook'un Ayarlar > Gizlilik bölümünde arkadaşlık isteği alma özelliği için “Herkes” ve “Arkadaşlarımın arkadaşları” seçeneği vardır. Bunlardan birini seçebilirsiniz.

    • Herkes: Bunu seçerseniz Facebook’ta hesabı olan herkes size arkadaşlık isteği gönderebilir.
    • Arkadaşlarımın arkadaşları: Bunu seçerseniz sadece Facebook’ta arkadaş olduğunuz kişilerin arkadaşları size istek gönderebilir. Eğer bir kişi, sizin Facebook’ta arkadaş olduğunuz herhangi bir kişinin arkadaşı değilse size istek gönderemez.

    Sadece belirli kişilerin arkadaşlık isteği göndermesini istemiyorum, ne yapmalıyım?

    Arkadaşlık isteği almayı kapatmak istemiyor ve sadece belirli kişilerin size istek gönderememesini istiyorsanız yapabileceğiniz 2 şey var:

    1. Kişiyi engellemek
    2. Arkadaşlık isteğini spamlamak

    Eğer engellerseniz sizi Facebook’ta bulamaz, en iyi yol budur.

    Buna ek olarak gelen arkadaşlık isteğini spama alırsanız o kişi size birdaha ömür boyu istek gönderemez.

    Arkadaşlık isteğini nasıl spama alırım?

    Arkadaşlık isteği bölümünden spama almak istediğiniz isteği bulup önce "isteği sil" butonuna tıklayın, daha sonra hemen ardından "spam olarak işaretle" butonu aktif olacak, buna tıklayın. Artık o hesap size arkadaşlık isteği gönderemez.

    Facebook’ta mesaj almayı nasıl kapatırım?

    Önceden Facebook’un Gizlilik ayarlarında “sana kimler mesaj gönderebilir?” özelliği vardı ve buradan mesaj almayı kapatabiliyorduk. Yani arkadaşımız olmayan kişilerden mesaj almayabiliyorduk. Ama sonradan bu özellik kalktı. Yani arkadaşımız olmayan kişilerden mesaj almayı kapatamıyoruz.

    Bunun yerine mesaj almayı durdurmanın başka bir yolu var. Facebook, 18 yaşından küçük kullanıcıları korumak amacıyla mesaj butonunu profilden kaldırıyor. Yani 18 yaşından küçük olan bir kullanıcıya arkadaşı olmayan kişiler mesaj gönderemiyor.

    Eğer Hakkımda bölümünden doğum yılınızı (gün ve ay aynı kalabilir) değiştirirseniz, herkesten mesaj almayı durdurmuş olursunuz. Eğer önemli değil diyorsanız doğum yılınızı 13 ila 17 yaşında olacak şekilde değiştirin. 13 yaşından küçük yapamazsınız çünkü Facebook izin vermiyor.

    Doğum tarihimi değiştirmeden mesaj almayı kapatabilir miyim?

    Eğer Mark Zuckerberg'ten torpilli değilseniz maalesef hayır, şuan için bunu yapamazsınız.

    omercik omercik (9418)