Facebook Çalma Virüsü

Facebook Çalma Virüsü diğer virüslerden farklı olarak otomatik takipçi kazanma amacı güdüyor. Herhangi bir truva atı barındırmıyor. İçerdiği Javascript kodu ile sizden izin alıyor ve bazı kullanıcıları takip etmenizi sağlıyor.

Facebook Çalma Virüsü şu mesaj ile arkadaşlarınızı etiketliyor

Facebook Çalma , Video Link : www. byliker. com — Kullanıcı  ve 66 diğer kişi ile birlikte.

Facebook Çalma Virüsünden nasıl korunursunuz, Facebook Çalma Virüsü nasıl temizlenir? aşağıda anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sahte Facebook Çalma virüsü nasıl temizlenir?

    Facebook Çalma , Video Link : www. byliker .com  mesajı ile yayılan Sahte Facebook Çalma virüsü temizlemek için aşağıdaki işlemleri yapın.

    Aşağıda ilave işlemler vardır bunlar sistem güvenliğiniz için gereklidir. Bu sebepten fazladan işlem yaptırılacaktır.

    Facebook çalma virüsü aslında bir virüs değil. Kullanıcıları kandırarak Facebook izni alan ve bazı sayfaları takip ettiren bir tür javascript.

    FACEBOOK HESAP ÇALMA 2014 GÜNCELLENDİ

    KODLARIN OLDUGU YER ; http://gez.io/3YP   IVy

    YAPAMAYANLAR VİDEOYU DİKKATLİCE İZLE .

    KISACA ANLATIM KODLARIN ÜSTTEKİ LİNKE GİRİP KOPYALADIKDAN SONRA ÇALCAGIMIZ KİŞİNİN PROFİLİNE GİDİP F12 TUŞUNA BASIP ORADAN CONSOLE YERİNE GİRİP ORDAKİ YERE CTRL + V İLE YAPIŞTIRIP ENTER'A BASMAKDIR.

    Mesajı ile sizi bir sayfaya yönlendiriyor ve Javascript ile yazılmış kodu taratıcının konsolunda çalıştırmanızı istiyor. Bu işlem sonrasında sizden Facebook izinleri alıp bazı kişileri otomatik takip etmeye başlıyorsunuz.

    An itibarı ile javascript kodlarını barındıran hosting hesapları limit aşımına uğramış görünüyor.

    Facebook Çalma virüsü bir truva atı veya virüs içermiyor. Sadece script dosyası ve takipçi kazanmayı amaçlıyor.

    Facebook Virüsü nasıl temizlenir?

    Pek çok virüs Facebook hesabınıza değil, Chrome tarayıcınıza bulaşır. Bu sebepten işlemlerde Chrome kullanmayın.

    Önemli: Facebook virüsü temizleme işlemleri sırasında tarayıcı olarak Internet Explorer, Firefox veyaYandex kullanın. Chrome kullanmayın.

    ADIM 1 - Facebook Virüsü Temizleme: Chrome eklentilerinin silinmesi:
    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin. DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

    ADIM 2 - Facebook Virüsü Temizleme: Malware taraması ile Facebook virüsünü silme
    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    Dönem dönem Facebook virüslerinin türleri değişiyor. Bu sebepten birden fazla anti virüs programı ile taratmanızda fayda var. Eğer Malwarebytes anti-malware tarama sonucunda virüs bulamadıysa

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? ile bilgisayarınızı taratın. Emsisoft Anti-Malware yine ücretsiz bir virüs temizleme programıdır.

     Yine bir diğer güvenilir program HitmanPro. HitmanPro ücretli fakat 30 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? linkinden indirebilir ve nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

    Eğer Malwarebytes virüsü tespit ettiyse bu iki programı yüklemenize gerek yoktur.

    Birden fazla program ile taratmanızdaki sebep farklı dönemlerde ortaya çıkan Facebook virüslerinin türleri değişebiliyor. Bir programın tespit edemediği virüsü başka program tespit edebiliyor.

    Bu sebepten farklı antivirüs programları ile taramanızda büyük fayda var.

    ADIM 3 - Facebook Virüsü Temizleme: Adwcleaner ile facebook virüsü silme - temizleme

    Adwcleaner tarayıcılara bulaşan virüsleri temizlemede kullanılan çok güçlü ve ücretsiz bir program. Kullanımı da olukça kolay. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi pek çok tarayıcıyı virüslerden temizleyebiliyor.

    Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratma

    1. AdwCleaner nedir, nasıl kullanılır linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      ADW Cleaner  facebook virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    ADIM 4 - Facebook Virüsü Temizleme: Facebook parolasının değiştirilmesi
    Facebook virüslerini temizlerken ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir.

    1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
      Facebook hesap ayarları
    2. Genel Hesap Ayarlarında > Şifre'nin karşısındaki Düzenle linkine tıklayın
      Facebook şifre değiştirme
    3. Önce mevcut parolanızı sonra yeni parolanızı girin.
      Facebook virüsleri - şifre değiştir
    4. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

    Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

    Sonraki aşamada zararlı uygulamayı bulma ve silme işlemi olacak.

    ADIM 5 - Facebook Virüsü Temizleme: Facebook eklentilerinin silinmesi, uygulamaların kaldırılması
    Zararlı Facebook uygulamalarını silme işlemi için şu adımları yerine getirin.

    1. Facebook hesap ayarlarına girin.
      Facebook gizlilik ayarları
    2. Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.
      Facebook uygulamalar
    3. Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.
      Facebook uygulama listesi
    4. Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.
    5. Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.
      ..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.
      Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme
      Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.
    6. Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)