Facebook hesabı çalma yeni yasaya göre suç mu?

0

Facebook çalma yeni yasaya göre suç mu? Arkadaşlar, bilgisayarımda 30-40 tane çalmış olduğum Facebook hesabı var daha fazla çalmak istiyorum ama cezası falan olur mu?

Facebook hesabı çalarsam bana dava açılabilir mi?

gnhn gnhn (7)
6 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Yeni yasaya göre demek yanlış olur zaten bu yaptığınız suç. Facebook hesabını çalma yönteminize göre aşağıdaki suçlardan birini işlemişsiniz sayılır:

  Bir Facebook hesabı (popüler olduğundan facebook örneğini veriyorum, yoksa her tür şifreyle korunmuş hesap olabilir) msn hesabı ya da e-mail hackleme sonucunda, olasıklara göre cezalar şöyledir.

   

  1) Bilişim Suçları TCK’dan ayrı olarak düzenlenmemekle birlikte, öncelikle TCK m.243′e göz atmamız gerekir.

  Bilişim sistemine girme

  MADDE 243. – (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

  Madde metninden kolayca anlaşıldığı üzere bir facebook hesabının şifresini hukuka aykırı olarak elde edip, hesaba girdiğiniz de, yaptırımla karşılaşıyorsunuz. Sadece girmiş olmanız yeterli.Eğer sisteme girip bir de bilgileri değiştiriyor ya da yok ediyorsanız, örneğin hesap sahibinin fotoğraflarını siliyorsanız ;

  (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  maddesi uygulanmakta.

  2)TCK m.117 yani İş ve çalışma hürriyetinin ihlâli, önce kanun metnini vereyim;

  MADDE 117. – (1) Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlâl eden kişiye, mağdurun şikâyeti hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

  Konuyu örnekleyerek daha anlaşılır hale getirmeye çalışayım. Diyelim bir şirketin uluslararası yazışmalarda, ticaret anlaşmalarında kullandığı e-posta adresini hukuka aykırı olarak ele geçiriyorsunuz. Dolayısıyla şirketin iş hürriyetini ihlal ediyorsunuz. İş hayatını devam ettirmesini imkansız hale getiriyor ya da sekteye uğratıyorsunuz. (Şirketin bu durumdan dolayı uğrayacağı ticari zarar hukuk davasının konusudur)

  3) TCK m.124 yani Haberleşmenin Engellenmesi, madde metnine bakalım ;

  Haberleşmenin engellenmesi

  MADDE 124. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

  Madde metni açık olduğundan örneksemeye gerek görmüyorum.

  4) TCK m.132 yani Haberleşmenin Gizliliğini İhlal ; madde metni

  Haberleşmenin gizliliğini ihlâl

  MADDE 132. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  (2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  Açıklarsam ; bir kimsenin msn-facebook-email hesabının ele geçirilmesinde veya ele geçirilen hesaptaki bilgilerin kaydı haliyle 1. fıkra,

  Ele geçirilen kayıtların 3. kişilerle paylaşılması halinde 2.  ve 3. fıkra hükümleri uygulanır.

  5) TCK. m134 yani Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ;

  Özel hayatın gizliliğini ihlâl

  MADDE 134. – (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

  Görüldüğü üzere bir Facebook, Msn hesabı ya da e-mail hesabı hukuka aykırı olarak ele geçirildiğinde (hacklendiğinde) basit, eğlence amaçlı gibi görünebilir. Ancak sonuçları hiç de basit ve eğlenceli değildir. Bu yazıda Ceza Hukuku açısından Facebook, Msn, E-mail hacklenmesini ele aldım. Bu hesapların hukuka aykırı olarak ele geçirilmesinden ötürü, hak sahiplerinin uğruyacağı diğer zararlar ayrıca dava konusudur. (Hukuk davası)

  Kaynak : http://www.atgozlugu.com/

  cemkara cemkara (4205)
  6 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol