Facebook virüs temizleme

Sizin haberiniz yokken Facebook hesabınızdan paylaşımlar oluyorsa,  arkadaşlarınızın duvarlarına sizin adınızla link içeren videolar, resimler, yazılar paylaşılıyorsa, Facebook hesabınıza zararlı bir eklenti, virüs bulaşmış olabilir.

Aşağıdaki çözümde Facebook virüsleri nasıl temizlenir, facebook virüslerinden nasıl kurtulursunuz buna dair çözüm sunulmuştur.

Hesabıma facebook virüsü bulaştı ne yapmalıyım?

Facebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüslerinden nasıl korunurum?  Facebook virüs temizleme adımları aşağıda anlatılmıştır.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook Virüs Temizleme

    Aşağıda Facebook Virüs Temizleme adımları resimli olarak anlatılmıştır. Bu adımları dikkatlice ve eksiksiz yapınız.

    Facebook virüsü nedir?

    Facebook virüsleri aslında Facebook altında çalışan uygulamalardır. Başka bir grup facebook virüsü Chrome üzerine eklenti yükler ve sizin adınıza mesajlar gönderir.

    Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda,  farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur.

    Örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın" gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

    Ayrıca şu linkler size bu başlıklar altında virüs mesajı aldıysanız yardımcı olacaktır:

    Duvarıma bakarmısın virüsü nasıl temizlenir?
    Kanka, bu sen misin? Facebook virüsü nasıl temizlenir?
    Şu rezilliğe bakın facebook mesaj virüsü nasıl temizlenir?

    Zararlı facebook uygulamaları sizden pek çok işlem için izin alırlar ve siz dikkat etmeden bunu kabul edersiniz.

    Facebook uygulama izin ekranı

    Yukarıdaki resimde Facebok uygulaması, Temel bilgilerin yanı sıra duvarıma yazma iznini de alıyor. Bunun anlamı sizin bilginiz dışında sizin adınıza paylaşım yapabilir demek. Bu sebepten bu tür uygulamaları yüklememeniz iyi olur.

    Facebook virüslerinin diğer yayılma şekli size gelen mesajı veya arkadaşınızın duvarındaki bir resme verilen linki tıklayarak bulaşma şeklidir. Siz linki tıkladığınızda virüs bilgisayarınıza indirilir ve siz onu çalıştırdığınızda artık virüs bilgisayarınıza bulaşmış demektir. Asla uzantısı .Exe olan dosyaları çalıştırmayın.

    Facebook Virüs Temizleme

    Facebook Virüs Temizleme Adım 1: Malware taraması ile Facebook virüsünü temizleme
    Bilgisayarınızdaki Facebook Virüs Temizleme ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    Facebook Virüs Temizleme Adım 2: Tarayıcı sıfırlama
    Facebook Virüsünü temizlemek için internet tarayıcınızı sıfırlayın. Chrome, Firefox, Internet Explorer hangisini kullanıyorsanız onu yapın

    Chrome nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Facebook Virüs Temizleme Adım 3: Chrome eklentilerinin silinmesi:
    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin. Facebook virüslerinin bazıları chrome uzantı ekler bu sebepten Facebook Virüs Temizleme işleminde bu uzantılar silinmelidir.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. Bu klasördeki Tüm uzantı klasörlerini silin.
      Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.
      Bu klasördeki Tüm alt klasörleri silebilirsiniz.
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme

    Facebook Virüs Temizleme Adım 4: Adwcleaner ile facebook virüsü silme - temizleme
    Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratın.

    1. ADWCLEANER indir linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      ADW Cleaner  facebook virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Facebook Virüs Temizleme Adım 5: Facebook parolasının değiştirilmesi
    Facebook virüslerini temizlerken ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir.

    1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
      Facebook hesap ayarları
    2. Genel Hesap Ayarlarında > Şifre'nin karşısındaki Düzenle linkine tıklayın
      Facebook şifre değiştirme
    3. Önce mevcut parolanızı sonra yeni parolanızı girin.
      Facebook virüsleri - şifre değiştir
    4. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

    Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

    Sonraki aşamada zararlı uygulamayı bulma ve silme işlemi olacak.

    Facebook Virüs Temizleme Adım 6: Facebook eklentilerinin silinmesi, uygulamaların kaldırılması
    Zararlı Facebook uygulamalarını silme işlemi için şu adımları yerine getirin.

    1. Facebook hesap ayarlarına girin.
      Facebook gizlilik ayarları
    2. Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.
      Facebook uygulamalar
    3. Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.
      Facebook uygulama listesi
    4. Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.
    5. Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.
      ..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.
      Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme
      Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.
    6. Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

    Ek Bilgi:  Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

    Arkadaşlarınızın paylaştıkları paylaşımları tıkladığınızda örneğin bir video linkini tıkladığınızda, eğer bu doğrudan bir video ise oynatmaya başlar fakat bir uygulama ise sizden "İzin isteği" adı altında uygulamayı yüklemek için izin ister. Eğer bu link virüsli bir dosya içeriyorsa yükleme ekranı gelir çalıştırı tıklayarak çalıştırırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşır.

    Facebook üzerinde paylaşılan linklerdeki .exe ile biten dosyaları asla çalıştırmayın indirmeyin.

    Yine size gelen mesajlardaki goo.gl gibi linkleri asla tıklayın.

    Güvenilir veya bilmediğiniz bir uygulamaya asla "Duvarıma yazma" izni vermeyin. Bu izinler Facebook uygulamasının "İzin isteği" bölümünde görününür.  eğer sizden "Duvarıma yazma" isteği istiyorsa, çok ihtiyacınız olmayan bir uygulama veya ne olduğunu bilmediğiniz bir uygulama  ise "İzin Verme" butonunu tıklamalısınız.

    Böylelikle facebook uygulaması sizden izin alamadığı için sizin adınıza izinsiz paylaşmlarda bulunamaz, bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar facebook hesabınızdan yapılamaz.

    Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    hakan hakan (15424)