Facebook virüslerinden korunmak için nelere dikkat etmeliyim?

Merhaba,

çevremdeki pek çok arkadaşımdan buna benzer sorular geliyor. Ben bu konuda bilgi sahibiyim fakat sizler bu konuda bir çözüm paylaşırsanız çok faydalı olacak. Pek çok insan yeterli bilgiye sahip değil ve bu yüzden kötü niyetli kişilerin kurbanı oluyorlar. Facebook virüslerinden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? Sadece antivirüs programı kullanmak yeterli mi?

Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

ceyda ceyda (312)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook virüsleri denilen ve Facebook üzerinden yayılan virüsler aslında sadece Facebook'ta paylaşımlarda bulunmakta kalmayıp pek çoğu sizin kritik bilgilerinizi çalmayı hedeflemektedir.

    Bu bilgiler

    • Bilgisayarda kayıtlı parolalar
    • Bilgisayarınızda kayıtlı kredi kartı gibi kritik bilgiler
    • Email, resim, belgeler

    olabilir. Ayrıca bilgilerin çalınması için illa kayıtlı olması gerekmiyor.

    Keylogger denen yazılımlar ile klavyeden bastığınız her tuş bu virüsler tarafından kayıt altına da alınıp çalınabiliyor.

    Örneğin online bankacılık sistemine girerken yazdığınız şifreler bu virüsler tarafından anında yakalanıp kötü niyetli kişilere ulaştırılabiliyor.

    Facebook virüsleri bir kaç farklı şekilde yayılabiliyor. Fakat çoğunun ortak özellikleri var.

    • Adınız bir resimde etiketleyebilir
    • Dikkat çekici bir paylaşımda bulunabilir ( Bu resimdeki sen misin?,  Bak rezil olmuşlar, Bu videoyu senin için hazırladım gibi)
    • Size özel mesaj atabilir.
    • Duvarınıza paylaşımda bulunabilir.

    Peki, bu paylaşım  arkadaşınızın yaptığı masum bir paylaşım mı yoksa virüs tarafından mı yapılıyor? Bunu anlamak için dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda paylaşıyorum.

    Öncelikle virüsün saldırı yöntemlerini anlamamız gerekiyor. Aşağıda örnek bir virüslü mesaj var:

    Facebook virüsü temizleme

    Yukarıdaki örnekte dikkat edilmesi gereken nokta şu: goo.gl

    Bu aslında Google şirketine ait bir link kısaltma hizmeti ama sizin anlamanız gereken bu fotoğrafı tıkladığınızda  tıkladığınız linkin sizi Facebook dışına çıkaracağıdır.

    Bu link sadece goo.gl değil farklı adlarla da olabilir. Bilmeniz gereken bu link Facebook'a ait değildir ve sizi Facebook dışında bir siteye gönderecektir.

    Bir linki tıklayarak virüs bulaştıramazsınız. Bunun dışına başka işlemlerde yapmanız gerekir.

    Linkin tıkladığınızda Facebook dışında bir siteye yönlenirsiniz

    Facebook virüsü sahte video oynatıcı ekranı

    Açılan sayfa yukarıda görüldüğü gibi sahte ve Facebook görünümüme sahiptir. Ama artık Facebook’ta değilsiniz.

    Sayfanın ortasında video oynatıcı görünümlü sahte bir alan söz konusu. Bu alanda Video oynatıcı görünümünde.

    Sahte video oynatıcıyı tıkladığınızda bir dosya indirme işlemi başlatırsınız.

    İndirilen dosya bu gibi adlara sahip olabilir:

    • Chromium_Flash.x64
    • Flash_Player
    • Video_Oynatici
    • New.Chromium.x64
    • FlashPlayer
    • chromium

    Elbette dosya adı farklı olabilir. Ama bunlardan hiç biri bir video dosyası değildir. Bunlar doğrudan virüs barındıran dosyalardır.

    Eğer bu dosyaları tıklar ve çalıştırırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşır.

    Yapılması gerekenler ve akılda tutulması gerekenler

    • Hiç yazmayan arkadaşınız seneler sonra size bir mesaj atıyorsa ve bunun içinde tıklatılacak bir alan yani link varsa tıklamayın.
    • Mesajı çok merak ettiniz linki tıkladınız, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Facebook dışına çıkıyorsanız ve bu site bilmediğiniz bir site ise o sayfadan çıkın.
    • Tıkladığınız linkte video veya resim varsa asla indirme ekranı karşınıza gelmez ve dosya indirilmez.
    • Çok önemli bir konu varsa bunu arkadaşınız Facebook’tan size mesaj olarak atmaz sizi telefonda arar bunu unutmayın.
    • Asla Facebook hesabı çalma, şifre bulma, eski sevgilinin mesajlarını görme gibi konulara girmeyin şifresi çalınan siz olursunuz.
    • Bilgisayarınızda ücretsiz de olsa bir antivirüs programı yüklü olsun. Avast, AVG gibi ücretsiz bir antivirüs programını yükleyebilirsiniz. Avast önerebilirim. Avast buradan indirebilirsiniz.

    Söylediklerinizi okudum ama sizi dinlemedim virüs de bulaştı. Facebook virüsü bulaşırsa ne yapmalıyım?

    Facebook virüsü nasıl temizlenir? linkinde anlatılan adımları aşama aşama yaparsanız sorun çözülecektir

    alattin alattin (16999)