Facebook virüsünden nasıl kurtulurum?

Facebook virüslerinden kurtulma yöntemlerinin tamamını bu çözümde bulabilirsiniz. Facebook virüsleri farklı şekillerde ortaya çıkarlar. Son dönemde popüler olan Facebook virüsleri genelde etiketleme veya arkadaşlarınızdan gelen mesajlar ile yayılmakta.

Facebook hesabınıza virüs bulaştığının belirtileri şunlardır:

  • Siz farkında olmadan arkadaşlarınız sizden mesaj alıyorsa
  • Siz farkında olmadan sizin Facebook hesabınız arkadaşlarınızı etiketliyorsa
  • Duvarınıza sizin bilginiz dışında gönderiler yapılıyorsa
  • Beğenmediğiniz sayfalar beğenilmiş olarak görünüyorsa

Facebook hesabınıza virüs bulaşmış demektir. Facebook virüsleri genel olarak iki şekildedir.

  1. Facebook hesabınıza yüklenen zararlı uygulamalar
  2. Chrome gibi tarayıcınıza bulaşan virüsler

İkinci virüs türü çok daha tehlikelidir.

Aşağıda Facebook virüsünden nasıl kurtulurum? sorusuna cevap bulacaksınız.

hakan hakan (15394)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook virüsünden nasıl kurtulurum?

    Facebook virüsü nedir?

    Facebook virüsleri genelde iki türlüdür. Bunlardan birisi Facebook hesabınıza yüklenen zararlı Facebook uygulamalarıdır. Diğeri ise Chrome gibi internet tarayıcınıza bulaşan ve muhtemelen aynı zamanda bir trojan barındıran virüslerdir.

    İlk grupta yer alan Facebook virüslerinde, Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda, farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur.

    İkinci gruptaki virüsler çok daha tehlikelidir. Bu virüsler Facebook dışına linkler barındırır. Bu linkler genelde ne olduğu anlaşılmasın diye goo.gl/Fads4r  gibi kısaltılmış linklerdir. Linki tıkladığınızda .Exe veya .Com uzantılı dosyalar bilgisayarınıza indirilir. Bu exe dosyalarını tıkladığınızda virüsü aktif edersiniz.

    Virüs öncelikle sisteminize bir truva atı yükler. Bu truva atı yani trojan ile bilgisayarınızın kontrolü başkalarının eline geçer. Bu virüsün diğer yaptığı işlem ise Chrome gibi tarayıcılara zararlı uzantı yani eklenti yüklemektir.

    Bu eklenti ile sizin internet üzerinden dosya indirmeniz engellenir. Chrome ile dosya indirmek istediğinizde Bu web sayfası bir uzantı tarafından engellendi hatası alırsınız. Bu virüsün sisteminizde aktif olduğuna işarettir.

    Facebook virüsleri, örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın", "3 gün boyunca bu videoyla uğraştım. Mutlaka izlerseniz çok mutlu edersiniz" gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

    Facebook virüsünden kurtulmak için öncelikle bilgisayarınızdaki virüsleri temizlemelisiniz. Daha sonra Chrome tarayıcısındaki uzantıları silmeli ve en sonunda Facebook şifresini değiştirmelisiniz.

    Facebook virüsünden nasıl kurtulurum? sorununun cevabı olarak aşağıdaki adımları yerine getirmelisiniz.

    Facebook virüsü temizleme işleminde şunları bilmelisiniz:

    • Facebook virüsleri facebook hesabınıza bulaşmaz. Bu yüzden parolanızı başkaları ile paylaşmayın.
    • Google Chrome'u silmeniz Facebook virüsünü silmez.
    • Tehlikeli Facebook virüsleri bilgisayarınıza bulaşır o sebepten bilgisayarınızda tam virüs taraması gerçekleştirmelisiniz.

    Facebook virüsünden nasıl kurtulurum çözümünde şunlar dikkat etmelisiniz:

    • Aşağıdaki adımlarda tarayıcı olarak Google Chrome kullanmayın. Firefox, Yandex veya Internet Explorer tercih edin.
    • İşlemleri yaparken Facebook hesabınıza girmeyin.
    • Chrome tarayıcınızı silmeyin.
    • Güvenilmeyen sitelerin çözüm önerilerini dikkate almayın.

    Facebook virüsünden nasıl kurtulurum: Virüs temizleme aşamaları

    Adım 1: Facebook virüslerinden kurtulma - Bilgisayardaki virüslerin temizlenmesi

    Facebook virüsünden kurtulmada en önemli adımdır. Bu işlemde bilgisayarınıza bulaşan virüs, trojan gibi zararlılar temizlenecek, silinecektir. Bu adımda tarama işlemini sonuna kadar yapmalısınız.

    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi için malware taraması yapılmalıdır. Bu işlem virüsleri silecektir.

    1. Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.
    2. Yine yukarıdaki linkteli yönergeleri okuyarak bilgisayarınızdaki virüsleri temizleyin.
    3. Virüs temizleme işlemini sonuna kadar bekleyin.
    4. Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Başlattıktan sonra diğer adımla devam edin.

     Bu adım en önemli adımdır. Derin taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hiçbir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    Adım 2: Facebook virüslerinden kurtulma - Chrome tarayıcısına bulaşan virüslerin temizlenmesi
    Chrome eklentilerinin silinmesi:

    Facebook virüsünden kurtulma işleminde önce  Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşisini izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin. DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

    Adım 3: Facebook virüslerinden kurtulma -  Diğer tarayıcılara bulaşan virüslerin ve reklam yazılımlarının silinmesi

    Adwcleaner ile facebook virüsü silme - temizleme
    Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratın.Adwcleaner ücretsiz bir reklam yazılımı, tarayıcı virüsü temizleme aracıdır. Facebook virüsünden kurtulma aşamalarının en önemli araçlarından biridir.

    1. ADWCLEANER indir linkini tıklayarak Adwcleaner yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz Adwcleaner programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      Adwcleaner  facebook virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      Adwcleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Adım 4: Facebook virüslerinden kurtulma - Facebook uygulamalarının silinmesi
    Zararlı Facebook uygulamalarını silme işlemi için şu adımları yerine getirin. Burada ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları silebilirsiniz. Facebook hesabınıza bir zarar gelmez.

    1. Facebook hesap ayarlarına girin.
      Facebook gizlilik ayarları
    2. Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.
      Facebook uygulamalar
    3. Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.
      Facebook uygulama listesi
    4. Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.
    5. Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.
      ..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.
      Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme
      Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.
    6. Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

    Adım 5: Facebook virüslerinden kurtulma - Facebook hesap parolasının değiştirilmesi

    Facebook virüslerinden kurtulduktan sonra ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir. Aşağıda Facebook parolası nasıl değiştirilir gösterilmiştir.

    1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
      Facebook hesap ayarları
    2. Genel Hesap Ayarlarında > Şifre'nin karşısındaki Düzenle linkine tıklayın
      Facebook şifre değiştirme
    3. Önce mevcut parolanızı sonra yeni parolanızı girin.
      Facebook virüsleri - şifre değiştir
    4. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

    Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

    Ek Bilgi:  Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

    Arkadaşlarınızın paylaştıkları paylaşımları tıkladığınızda örneğin bir video linkini tıkladığınızda, eğer bu doğrudan bir video ise oynatmaya başlar fakat bir uygulama ise sizden "İzin isteği" adı altında uygulamayı yüklemek için izin ister. Eğer bu link virüsli bir dosya içeriyorsa yükleme ekranı gelir çalıştırı tıklayarak çalıştırırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşır.

    Facebook üzerinde paylaşılan linklerdeki .exe ile biten dosyaları asla çalıştırmayın, indirmeyin.

    Facebook üzerinden size gelen mesajlarda  http://goo.gl  benzeri linkler varsa bu linkleri tıklamayın.

    Güvenilir veya bilmediğiniz bir uygulamaya asla "Duvarıma yazma" izni vermeyin. Bu izinler Facebook uygulamasının "İzin isteği" bölümünde görününür.  Eğer sizden "Duvarıma yazma" isteği istiyorsa, çok ihtiyacınız olmayan bir uygulama veya ne olduğunu bilmediğiniz bir uygulama  ise "İzin Verme" butonunu tıklamalısınız.

    Böylelikle facebook uygulaması sizden izin alamadığı için sizin adınıza izinsiz paylaşımlarda bulunamaz, bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar facebook hesabınızdan yapılamaz.

    Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın. Yoksa lütfen ücretli - ücretsiz bir anti-virüs programı temin edin.  En iyi ücretsiz antivirüsler linkinden bir anti-virüs yazılımı indirebilirsiniz.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    Bu çözümde Facebook virüsünden nasıl kurtulurum? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım faydası olur.  Facebook virüsünden nasıl kurtulurum? gibi sorularınız olursa bunları uzmanim.net üzerinden bize sorabilirsiniz. Ayrıca bizi desteklemek için üye olabilir ve Facebook'tan takip edebilirsiniz

    http://www.facebook.com/uzmanim.net

    hakan hakan (15394)