Farbar Service Scanner nedir, nasıl kullanılır?

Farbar Service Scanner nedir? Farbar Service Scanner ne işe yarar? Farbar Service Scanner nereden indirilir? Farbar Service Scanner nasıl kullanılır?

murat murat (12492)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Farbar Service Scanner Nedir?

    Farbar Service Scanner ya da kısaca FSS, ağ, internet ve bağlantı sorunlarını teşhis etmek üzere tasarlanmış taşınabilir bir yazılımdır.

    Farbar Service Scanner bozulmuş ya da eksik hizmetleri tespit edebilir. Windows işletim sisteminde pek çok yerleşik uygulama  servisler (hizmetler) üzerinden işler. Bu hizmetlerdeki sorun bilgisayarda çeşitli hatalara yol açabilir.

    Bazı zararlı yazılımlar Windows hizmetlerini silebilir veya zarar verebilir. Mesela WlanSvc hizmeti kablosuz ağ yapılandırması içindir bu hizmetin durması ya da hasar görmesi kablosuz olarak ağa bağlanmanıza engel olur.

    Farbar Service Scannerşu hizmetleri kontrol eder:

    • RpcSs
    • PlugPlay
    • Internet Services
    • Windows Firewall
    • System Restore
    • Security Center/Action Center
    • Windows Update
    • Windows Defender

    Farbar Service Scanner bu hizmetleri tarar ve durumları ile ilgili log oluşturur. Bu log bilgisayardaki sorunların çözülmesi için kullanılır.

    Farbar Service Scanner Kullanımı

    Farbar Service Scanner oldukça küçük boyutlu ve kurum gerektirmeyen bir uygulamadır:

    1. Buradan Farbar Service Scanner yazılımını indirin:  https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-service-scanner/dl/62/
    2. İndirdiğiniz FSS.exe dosyasını çift yıklayın ve çalıştırın.
    3. Karşınıza şöyle bir ekran gelecek:
      Farbar Service Scanner Nedir
    4. Bu ekranda Scan diyerek taramayı başlatın.
    5. Bu ekranda karşınıza aşağıdaki gibi bir log gelecek:
      Farbar Service Scanner Version: 03-11-2021
      Ran by Computer (administrator) on 14-01-2022 at 12:03:48
      Running from "C:\Users\Computer\Desktop"
      Microsoft Windows 11 Pro  (X64)
      Boot Mode: Normal
      ****************************************************************

      Internet Services:
      ============

      Connection Status:
      ==============
      Localhost is accessible.
      LAN connected.
      Google IP is accessible.
      Google.com is accessible.
      Yahoo.com is accessible.

      Windows Firewall:
      =============

      Firewall Disabled Policy:
      ==================

      System Restore:
      ============

      System Restore Policy:
      ========================

      Security Center:
      ============

      Windows Update:
      ============
      wuauserv Service is not running. Checking service configuration:
      The start type of wuauserv service is OK.
      The ImagePath of wuauserv: "%systemroot%\system32\svchost.exe -k netsvcs -p".
      The ServiceDll of wuauserv service is OK.

      Windows Autoupdate Disabled Policy:
      ============================

      Windows Defender:
      ==============

      Other Services:
      ==============

      File Check:
      ========
      C:\Windows\System32\nsisvc.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\Drivers\nsiproxy.sys => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\Drivers\afd.sys => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\Drivers\tdx.sys => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\Drivers\tcpip.sys => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\dnsrslvr.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\dnsapi.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\SysWOW64\dnsapi.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\mpssvc.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\bfe.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\Drivers\mpsdrv.sys => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\SDRSVC.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\vssvc.exe => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\wscsvc.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\wbem\WMIsvc.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\wuaueng.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\qmgr.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\es.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\cryptsvc.dll => File is digitally signed
      C:\Program Files\Windows Defender\MpSvc.dll => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\svchost.exe => File is digitally signed
      C:\Windows\System32\rpcss.dll => File is digitally signed

      **** End of log ****

      Bu log sorunsuz bir bilgisayara aittir.  Ağ bağlantısında sorun varsa aşağıdaki gibi kayıtlar oluşacaktır:

      There is no connection to network.
      Attempt to access Google IP returned error. Google IP is unreachable
      Attempt to access Google.com returned error: Other errors
      Attempt to access Yahoo.com returned error: Other errors

      Log dosyasının uzman biri tarafından incelenmesi gerekir.

    murat murat (12492)